poniedziałek, 24 stycznia 2011

Oswajamy arkusze maturalne!

Analizując wypowiedzi maturzystów znalezione w sieci na różnego rodzaju forach, można generalnie przyjąć, że arkusze maturalne to wielka zmora uczniów przystępujących do matury. Nie wiedzą jak poruszać się w arkuszu, uciekają im polecenia, dodatkowe zadania itp. itd. Tracą przez to punkty i szansę na dobry wynik końcowy egzaminu.

Według egzaminatorów sprawdzających prace maturalne największym problemem jest fakt, że uczniowie nie doczytują do końca poleceń lub skupiają się tylko na jednym z nich, często pomijając pozostałe. Pod koniec egzaminu, przy ostatecznym sprawdzaniu pracy, często odnajdujecie dodatkowe polecenia, czy zadania, które "zgubiliście". Wtedy jednak jest już najczęściej za późno na próby uzupełniania odpowiedzi o dodatkowe informacje. Pomimo tego, że posiadacie sporą wiedzę z danego przedmiotu - punkty uciekają.

Oczywiście winę za tego typu pomyłki w dużej części ponosi stres, który odczuwają uczniowie. Przecież do tej pory to najważniejszy egzamin w ich życiu, który ma bardzo duży wpływ na to co będzie się z nimi działo dalej.

Reasumując -  przyczyną utraty sporej liczby punktów nie jest brak wiedzy z danego przedmiotu, lecz problem ze sformalizowaniem samych arkuszy maturalnych. Ponieważ jednak nie ma szansy na to, że zmieni się język i sposób opisu zadań na arkuszach maturalnych, jedynym sposobem na zmniejszenie stresu z tym związanego jest oswojenie się ze sposobem formułowania poleceń, układem arkusza oraz językiem używanym przy opisie zadań.

Czyli mówiąc krótko, jako przygotowanie do matury, obok rozmaitych kursów i korepetycji, należy rozwiązać jak najwięcej arkuszy maturalnych. Da Wam to swobodę poruszania się po formalnościach arkusza maturalnego i obycie z używanym tam językiem. Zdecydowanie odczujecie większy komfort psychiczny, kiedy zamiast próbować domyślać się o co chodzi w poleceniu, skupicie się tylko i wyłącznie na jego wykonywaniu lub rozwiązywaniu zadania.

Aby ułatwić Wam dotarcie do arkuszy maturalnych z poprzednich lat, korzystając z serwisu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, przekazujemy odnośniki do arkuszy maturalnych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz