Matura z historii i wos – nie tak łatwo jak myślisz...


 Myślisz, że wiedza o Mieszku i jego siedmiu żonach lub o przygodach dyplomatycznych Józefa Piłsudskiego Ci się nie przyda? Jesteś w błędzie...

Jak pracować, aby uzyskać z matury naprawdę wysoki wynik z historii i wos - o tym dziś nasi wykładowcy – pan mgr Wojciech Bartoszek oraz pan dr Piotr Pranke .

"Historia i wiedza o społeczeństwie to przedmioty uczące doświadczać. Są początkiem podróży w nieznane – źródłem pokory wobec własnej wiedzy. Ich zrozumienie i interpretacja pozostają gdzieś daleko poza prostą powtórką z faktografii. W swoim warsztacie są wielodziedzinowe – korzystają z doświadczeń antropologii, nauk ekonomicznych, archeologii, geografii, nauk prawnych – i szeroko rozumianego warsztatu nauk pomocniczych. Przedmioty te funkcjonują na wielu płaszczyznach - gospodarczej, społecznej, prawnej, politycznej, wymagają one trafności interpretacji źródła. Czy można zatem w podstawowym zakresie opanować tak rozległe obszary wiedzy? Czy można nauczyć się sposobu tak precyzyjnego sposobu myślenia, interpretowania źródeł, ich klasyfikacji i doboru odpowiedzi – wyłącznie w oparciu o podręcznikowy schemat? Odpowiedź jest prosta – nie.

Uczniowie zdający egzamin maturalny spotykają się z szeregiem problemów, począwszy od szczegółowej znajomości atlasu historycznego, po konieczność opanowania olbrzymiej wręcz partii materiału. W przypadku wiedzy o społeczeństwie należy dodatkowo zwrócić uwagę na dynamikę przedmiotu - nieustanie zmieniające się przepisy prawne, sytuację polityczną oraz społeczną. W arkuszach możemy znaleźć coraz częściej pytania i zagadnienia związane z ostatnimi wydarzeniami, zmianami, które możemy gruntownie omówić na kursie XXL (kurs maturalny 130h w Maturita). Egzamin dla Maturzystów pozostaje nieubłagany. Bez odpowiedniego ukierunkowania, umiejętności dedukcji, łączenia zjawisk i procesów we wskazywane w kluczu maturalnym schematy poprawności odpowiedzi osiągnięcie dobrego wyniku jest bardzo trudne. Nawet Ci najbardziej pilni i wytrwali zaczynają popełniać proste błędy, pozostawiając zadania szczegółowe sprawdzające wiedzę bez odpowiedzi, formułować niepełne wnioski, czy posługiwać się skrótami myślowymi. Pojawiają się nerwy – i kolejne błędy. W konsekwencji Maturzyści tracą bezcenne punkty. 

Przygotowanie do matury z historii i wos najlepiej obrazują tegoroczne wyniki:
HISTORIA:
średni wynik: 32%! Wyniku min. 30% nie osiągnęło 53% maturzystów!
WOS: średni wynik: 28%! Wyniku min. 30% nie osiągnęło 63% maturzystów!


Nie oszukujmy się - na zdobycie wiedzy i umiejętności interpretacji poszczególnych kategorii materiału potrzeba odpowiedniego nakładu pracy. I kurs XXL pozwala przygotować uczniów do unikania błędów, daje im pewność własnej wiedzy i umiejętności, pozostaje gwarantem maturalnego sukcesu – także w przypadku zadań mających charakter otwarty, w tym i wysoko punktowanej pracy pisemnej. Na kursie XXL będziemy pisać prace na zajęciach, oczywiście po uprzednim przygotowaniu. Nauczycie się, jak to robić w warunkach szkolnych, poznacie presję czasu, wyrobicie w sobie cenną umiejętność szybkiego i logicznego przelewania wiedzy na papier. Mimo wszelkich starań, realizacja tego w krótszym czasie nie jest możliwa..

Liczba 130 godzin zajęć przeprowadzonych w ramach kursu XXL pozwala uczniowi poszerzać obszar tzw. wiedzy pozaźródłowej – bez której zdanie egzaminu maturalnego na odpowiednio wysokim poziomie pozostaje wręcz niemożliwe. Myślicie, że wiedza o Mieszku i jego siedmiu żonach z okresu przedchrześcijańskiego lub o przygodach dyplomatycznych Józefa Piłsudskiego się Wam nie przyda? Jesteście w błędzie. Nie macie pojęcia, jak egzaminatorzy uwielbiają takie rzeczy. Wzbogacają one pracę pisemną, a jednocześnie poprawnie napisane, będą gwarantem uzyskania punktów."

Im większą zdobywacie wiedzę – tym większa pojawia się niepewność, chęć intensywniejszych ćwiczeń i realizacji większej liczby powtórek. Dlatego zalecamy wybór kursu XXL (130 godzin zajęć), który daje możliwość jeszcze gruntowniejszego przerobienia materiału praktycznie od podstaw, większą ilość godzin na dokładną analizę materiału, ćwiczenia z arkuszami i dokładne omówienie Waszych prac domowych. 

.  


Komentarze

  1. Nie ma szczególnie łatwych przedmiotów na maturze, do każdego egzaminu trzeba się sumiennie przygotować i zdobyć mnóstwo wiedzy. Jeśli mowa o historii jest to nauka pamięciowa, nie trzeba rozumieć wzorów jak w matematyce. Ale nie znaczy to, że sam egzamin jest łatwiejszy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz