poniedziałek, 21 listopada 2011

Kursy maturalne - moda czy konieczność?


Rozmowa z Dominiką Hapka-Żmich, założycielem Centrum Edukacyjnego Maturita.

Dominika Hapka-Żmich

Ewelina Groblewska: Coraz częściej maturzyści decydują się na dodatkowe formy przygotowania do matury. Czy uważa Pani to za konieczność, czy jest to tylko moda?
Dominika Hapka-Żmich: Niewątpliwie zapotrzebowanie na doświadczonych i efektywnych korepetytorów oraz na kursy maturalne jest ogromne. Trudno jednak mówić o modzie w tak istotnej kwestii. Dodatkowe zajęcia przygotowujące do matury są niezbędne dla ucznia, który ma poważne zaległości, nawet jeśli za cel stawia sobie tylko zdanie egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym. Są także obowiązkowe dla ucznia walczącego o miejsce na obleganych kierunkach studiów, gdzie różnica 1 lub 2 punktów decyduje o sukcesie lub porażce. Należy jednak pamiętać, że obecnie praktycznie na każdej uczelni jest więcej chętnych niż miejsc.

A co z osobami, które chcą podejść do matury po latach?
Osoby, które chcą zdawać maturę po tak długiej przerwie, często mają wątpliwości, czy dadzą sobie radę i czy będą w stanie pogodzić naukę z pracą zawodową. Zakres materiału jest dość spory, jednak nie na tyle obszerny, by zaangażowana osoba nie była w stanie opanować go przez sześć-siedem miesięcy.

Jaką formę zajęć dodatkowych Pani poleca? Lekcje prywatne, czy kurs?
Uważam, że praca w grupie posiada kilka atutów, których brakuje zajęciom indywidualnym. Przede wszystkim grupa motywuje do pracy i daje możliwość porównania poziomu swojej wiedzy z innymi. Niezależnie jednak od formy zajęć, najważniejszy jest doskonały wykładowca.

Jednak stawki doskonałych wykładowców są wysokie.
Jest to również przewaga kursu nad lekcjami indywidualnymi – za tę samą cenę zamiast jednej – mamy 5-7 lekcji ze świetnym nauczycielem. A prawda jest taka, że niezależnie czy jest to kurs, czy zajęcia indywidualne, uczeń rozumie wszystko za pierwszym razem, jeśli zajęcia prowadzi doświadczony wykładowca.

Czyli jednak kursy. A jaka jest ich skuteczność?
Z przyjemnością mogę powiedzieć, że wszyscy nasi ubiegłoroczni Kursanci pomyślnie zdali maturę, a 83% z nich dostało się na zadeklarowane kierunki studiów. Patrząc na postępy naszych Uczniów w tym roku, jestem pewna, że wyniki Matury 2012 będą jeszcze lepsze.

Proszę nam przybliżyć, jak wygląda taki kurs? I kiedy najlepiej się zapisać?
Prowadzimy różne rodzaje kursów, ale największym zainteresowaniem cieszą się kursy standardowe, trwające 6 miesięcy. Dla tych, którzy chcą w krótkim czasie powtórzyć materiał, polecam 3-miesięczne kursy intensywne. Startują dopiero od stycznia, dlatego są także doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich „spóźnialskich”. Jeśli natomiast ktoś chce zacząć maturalne przygotowania już w drugiej klasie - zapraszamy na kursy 2-etapowe.

I jeszcze na koniec, bardzo proszę powiedzieć, co sprawia, że uczniowie wybierają właśnie Maturitę?
W Maturicie stawiamy przede wszystkim na doskonałych wykładowców. Myślę, że młodzież wybiera nas właśnie ze względu na naszą kadrę nauczycielską oraz sposób prowadzenia zajęć.
Zdajemy sobie doskonale sprawę, że kursy maturalne to dopiero początek długiej drogi do zdobycia dyplomu wyższej uczelni. Dlatego też uczymy przede wszystkim samodzielnego myślenia oraz wyciągania wniosków.

Ale pokutuje opinia, że kursy maturalne to tylko rozwiązywanie testów.
Nie w Maturicie. Doświadczenie nauczyło nas, że młodzież często wstydzi się przyznać do braku wiedzy. Z tego względu uczniowie godzą się na taką formę zajęć, chociaż tak naprawdę potrzebują tłumaczenia materiału od podstaw. Główną zasadą naszego Centrum jest nauka przez zrozumienie. W Maturicie najpierw tłumaczymy. Uczeń powinien zrozumieć omawiany materiał, abyśmy mogli nauczyć go rozwiązywania zadań na arkuszach maturalnych.

Osoby zainteresowane naszą ofertą zapraszam na stronę www.maturita.pl, gdzie znajdują się wszelkie informacje na temat naszej oferty, wykładowców oraz cennik. Obecnie prowadzimy nabór na kursy intensywne a dla osób, które zapiszą się do końca listopada, przygotowaliśmy 20% rabatu.
Dominika Hapka-Żmich
Założyciel i wykładowca w Centrum Edukacyjnym Maturita
Nauczyciel akademicki Collegium Medicum UMK
Korepetytor z 15-letnim stażem

(Wywiad ukazał się w Gazecie Wyborczej 21 listopada 2011.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz