Egzamin Ósmoklasisty - definitywnie rozstrzygamy, co jest PRAWDĄ, a co MITEM!

Chociaż Egzaminu Ósmoklasisty nie można nie zdać, warto się do niego dobrze przygotować. Bowiem od jego wyniku zależy przyszłość Twojego dziecka. Egzamin Ósmoklasisty to furtka, którą możemy otworzyć tylko raz. Co trzeba o nim wiedzieć? Czy można go poprawić? Czy lepiej iść do dobrego liceum, ale nie na mój profil, czy lepiej wybrać mój wymarzony profil, choć w słabszej szkole? Jak ważne jest dobre zaplanowanie i rozegranie tego etapu nauki oraz jakie konsekwencje niesie za sobą słabo napisany Egzamin Ósmoklasisty?

Te i inne pytania zadają Rodzice już trzeci rok. Zebraliśmy je wszystkie w jednym miejscu i odpowiadamy! :)

Egzaminu Ósmoklasisty nie można nie zdać… PRAWDA, ALE…

Wystarczy przyjść i oddać pustą kartkę, a Egzamin Ósmoklasisty i tak będzie “zaliczony”. Wyniki nie mają wpływu na ukończenie szkoły, jednak stanowią jedno z dwóch kryteriów rekrutacji do szkoły średniej.

Egzaminu Ósmoklasisty nie można poprawić… PRAWDA

Można poprawić klasówkę, egzamin na studiach, czy na prawo jazdy. Wiele osób podchodzi do matury ponownie, aby dostać się na wymarzone studia. Natomiast do Egzaminu Ósmoklasisty możemy podejść tylko jeden jedyny raz. Dlatego trzeba zmobilizować się, pracować i zrobić wszystko, żeby napisać go jak najlepiej.

Moje dziecko na pewno gdzieś się dostanie, nie do tej, to do innej szkoły... PRAWDA, ALE…

Jeżeli chcemy iść na studia, na które progi punktowe wynoszą 80-90% - dobre liceum to podstawa. Pamiętajmy jednak, że dobre liceum to dobrzy nauczyciele. Syn chce zostać fizjoterapeutą czy weterynarzem? Córka marzy o medycynie lub stomatologii? Trzeba wybrać szkołę średnią z dobrym biol-chemem. Budownictwo? Szukajmy szkoły z doskonałym nauczycielem matematyki i fizyki. Aby jednak dostać się do wybranej szkoły ponadpodstawowej – trzeba napisać Egzamin Ósmoklasisty na wysokim poziomie!

Na biol-chem nie było już miejsc... syn dostał się na profil humanistyczny. Ale nadrobimy na korepetycjach... MIT

W obecnym systemie edukacji klasy w szkołach średnich są profilowane. Co to oznacza dla Państwa dziecka? O wiele więcej godzin poświęcanych jest nauce przedmiotów, które obejmuje dany profil. Uczeń co prawda może podejść do Egzaminu Maturalnego z przedmiotów, jakie sam wybierze, ale gdy nie realizował ich w szkole w zakresie rozszerzonym - uzyskanie z nich satysfakcjonującego wyniku zapewne okaże się syzyfową pracą. Uczeń chcąc-nie chcąc musi skupiać się w tym wypadku na przedmiotach humanistycznych, które prowadzone są w rozszerzeniu. Dlatego tak ważne jest dostanie się w szkole ponadpodstawowej na wybrany profil. Syn na maturze będzie konkurował z uczniami, którzy przez lata szkoły średniej mieli po kilka godzin tygodniowo zajęć z biologii i z chemii. Korepetycjami tak łatwo się tego nie nadrobi, a nawet jeśli, to czy nie lepiej wybrać inną szkołę, ale właściwy profil? Po co męczyć syna przez kilka lat polskim rozszerzonym i historią, jeżeli i tak będzie pisał maturę z biologii i chemii...

I tak najważniejsza jest samodzielna nauka... NIE DO KOŃCA PRAWDA

Oczywiście... aby dobrze napisać maturę, musisz wykazać się ogromem pracy we własnym zakresie. Niestety ilość informacji do przyswojenia, jaka spada na Ucznia w szkole średniej, często jest przytłaczająca. Nauczyciel na przedmiocie objętym rozszerzeniem nakierowuje uczniów na właściwe ścieżki, wypracowuje tok myślenia i pokazuje sposoby właściwego spojrzenia na obowiązujący materiał. Z matematyki czy chemii - dobre wytłumaczenie to podstawa.  Dobry nauczyciel wie, jakich użyć porównań i przykładów, jak pokierować tokiem myślenia ucznia, jakie dać zadania, aby określone zagadnienie jak najszybciej stało się jasne i pozostało w głowie na długo. Biologia czy historia - to przedmioty, gdzie bez pracy z czasownikami operacyjnymi, nauki wnioskowania przyczynowo-skutkowego, nauki formułowania odpowiedzi pod KLUCZ, nie ma szans na wysoki wynik. Często słyszymy, że uczeń przygotowywał się samodzielnie, umiał wszystko na 100%... ale część jego odpowiedzi nie została zaliczona, ponieważ “nie była zgodna z kluczem”... Zdając wysoko Egzamin Ósmoklasisty możemy kontynuować naukę w dobrej szkole średniej, pod skrzydłami dobrego, doświadczonego nauczyciela, który poprowadzi nas do matury właściwą ścieżką.

I tak każdego obowiązuje ten sam program, nauczyciel nie ma na niego wpływu, więc nie ma znaczenia, kto będzie mnie uczył w liceum... MIT ABSOLUTNY!!

Program do matury jest dla wszystkich taki sam i wszyscy muszą nabyć wiedzę z tego samego zakresu. Ale każdy przedmiot ma swoją specyfikę, matematykę, fizykę, chemię - trzeba zrozumieć, na biologii - oprócz wiedzy liczy się także umiejętność pracy z czasownikami operacyjnymi czy wnioskowanie przyczynowo-skutkowe. Dobry nauczyciel nie tylko posiada wiedzę, ale umie ją przekazać. I to przekazać w taki sposób, aby dzisiejsza młodzież, otoczona i przytłoczona "gotowymi rozwiązaniami", potrafiła i chciała zrozumieć. A potem umiała zastosować tę wiedzę w praktyce na egzaminie. Wszystko można wytłumaczyć na wiele sposobów. A dobry nauczyciel wie, który z nich jest najlepszy i który niezawodnie i zawsze się sprawdza. Ma opracowane własne schematy i metody nauczania, sposoby tłumaczenia każdego działu i każdego zagadnienia. Wie, jak pokierować tokiem myślenia ucznia, co i jak mówić, o co pytać, jakich użyć porównań. Dlatego tak ważne jest, aby na Egzaminie Ósmoklasisty zawalczyć o miejsce w klasie tego właśnie wyjątkowego nauczyciela, który pokieruje naszą dalszą drogą do matury, która jest furtką na studia. Od tego jednego egzaminu zależy poziom kolejnych czterech lat naszej edukacji.

Egzamin w 8 klasie to wyścig szczurów! …. TAK, ALE CZY TO ŹLE?...

Wyścig szczurów…. czyli pejoratywne określenie rywalizacji, która jest przecież nieodzownym elementem w drodze do kariery. Kariery, która wymaga ciągłego rozwoju i której ścieżka rozpoczyna się już szkole podstawowej. Wszyscy mamy mniej więcej równy start, ale tylko ci, którzy wykorzystają dawane możliwości, którzy będą rozwijać się i będą dążyć do bycia coraz lepszymi, mają szansę na osiągnięcie celu. Stojąc w miejscu, nie możemy dojść do niczego. Droga do uzyskania wymarzonych kwalifikacji jest bardzo prosta. Przykładowo: aby zostać architektem - trzeba skończyć architekturę, wcześniej DOSTAĆ SIĘ się na architekturę, w tym celu trzeba zdać maturę i uzyskać wysoki wynik z matematyki i fizyki, a żeby to osiągnąć trzeba... dobrze się uczyć, a temu sprzyja dobre liceum i dobry nauczyciel…. A żeby dostać się do dobrego liceum - trzeba dobrze uczyć się w szkole podstawowej i dobrze napisać Egzamin Ósmoklasisty. Tak oto nasz “wyścig szczurów”  staje się zwyczajnym dążeniem to tego, by być lepszym, rozwijać się i spełniać swoje marzenia.

“Cokolwiek byś nie zrobił w "wyścigu szczurów", to sukces jest niepewny, lecz jeśli nie robisz nic, pewna jest porażka” - Paul Ulasien

Kiedyś uczniowie podchodzili do Egzaminu w 6-klasie. Moje dziecko jest starsze, na pewno lepiej sobie poradzi… PRAWDA, ALE…

Musisz uświadomić sobie, że Egzamin Ósmoklasisty odpowiada rangą przeprowadzanemu przed reformą edukacji - Egzaminowi Gimnazjalnemu, który także decydował o dostaniu się do szkoły średniej. Pamiętaj jednak, że uczniowie podchodzący do egzaminu na koniec gimnazjum mieli już doświadczenie w pisaniu prac tego typu - przystępowali bowiem wcześniej do egzaminu na koniec 6 klasy szkoły podstawowej. Ósmoklasiści, przystępując do pierwszego poważnego egzaminu, zmuszeni są wypłynąć na szeroką wodę i narażeni będą na dużą presję. Dlatego muszą być przygotowani nie tylko merytorycznie, ale muszą także wiedzieć, jak taktycznie rozegrać egzamin, jak rozplanować czas i co zrobić, aby nie utracić z powodu stresu punktów na nawet prostych zdaniach. Kursy w Maturicie przygotowują do egzaminu holistycznie, to nie tylko wiedza, ale również strategia i nauka pracy na czas i recepta - jak sprytnie, bez stresu napisać ten egzamin na naprawdę wysoki procent.

Moje dziecko jest bardzo dobre z języka angielskiego, zdało Certyfikat Językowy na wysokim poziomie. Egzamin Ósmoklasisty to dla niego “pikuś”... PRAWDA, ALE…

Uczniowie i Rodzice powinni uświadomić sobie, że typy zadań na Egzaminie Ósmoklasisty różnią się od tych, które pojawiają się na zadaniach pod certyfikaty i zadaniach konkursowych. Jeżeli Uczeń chce osiągnąć wysoki wynik na Egzaminie, oprócz wiedzy teoretycznej, musi także nauczyć się samego sposobu odpowiadania na pytania zgodnie z kluczem. Na naszych Kursach dowiecie się, jak właściwie formułować odpowiedzi, aby egzaminatorzy mogli przyznać punkt. A klucz, zarówno maturalny, jak i Egzaminu Ósmoklasisty, jest bezlitosny. Jeżeli nie przygotowujesz się typowo pod egzamin, pod klucz, nawet jeżeli masz wiedzę na 100%, musisz liczyć się z możliwością odjęcia punktów za odpowiedź niezgodną z kluczem…. Nauczyciel na dobrym kursie ósmoklasisty przekazuje nie tylko wiedzę, ale zwraca uwagę na te wszystkie kruczki, pułapki, w które co roku mogą wpaść Uczniowie. Uczymy każdego, zarówno słabego jak i bardzo dobrego Ucznia, jak dobrze rozegrać egzamin. Aby wykorzystać każdą cząstkę swojej wiedzy, aby uzyskać jak najwięcej punktów i aby ich nie stracić na potknięciach z kluczem.

W tym roku szkolnym Uczniowie przystąpią do Egzaminu po 8-klasie miesiąc później (na koniec maja). Moje dziecko lepiej się przygotuje… PRAWDA, ALE…

W tym roku więcej czasu na przygotowania będziemy mieli wszyscy, co na pewno będzie skutkować wyższą ogólną średnią wyników. Na naszych Kursach uczniowie oprócz ugruntowania wiedzy, otrzymują również dokładny plan nauki na cały rok, a także uczą się pracy pod klucz egzaminacyjny, na co nie zawsze jest czas w szkole. Nasz kurs obejmuje również powtórki materiału z poprzednich lat nauki, który także obowiązuje na przeprowadzanym egzaminie.

Moje dziecko nie potrzebuje dodatkowych lekcji, ponieważ jest najlepsze w klasie. GRATULUJEMY, ALE TO JEDNAK MIT

Pamiętaj, że o dostanie się do lepszego liceum na oblegany profil Twoje dziecko nie konkuruje tylko z uczniami z Jego klasy, lecz z całą młodzieżą w mieście. Często motywujące dla Ucznia jest wspólne przygotowywanie się do egzaminu z rówieśnikami, którzy mają tak samo wysoko postawioną poprzeczkę. Takich właśnie młodych ludzi spotyka na naszych kursach. I właśnie praca w grupie, która celuje w bardzo wysokie wyniki egzaminacyjne, motywacja, weryfikacja swoich umiejętności i porównanie z “konkurencją” to bezsprzecznie najważniejsze zalety kursów w porównaniu z korepetycjami “jeden na jeden”.

Na co zwrócić uwagę wybierając dla dziecka najlepszy Kurs Ósmoklasisty?

Przede wszystkim - na opinie, ilość godzin, doświadczenie wykładowców. Opinie - łatwo znaleźć w sieci, ważne, aby były możliwe do weryfikacji - zamieszczane na portalach typu Facebook lub Google - to one świadczą o tym, czy nauczyciele uczący na kursach mają właściwe podejście i sposoby przekazywania wiedzy. Ilość godzin - nie oszukujmy się, musi być ich odpowiednio dużo, aby mieć czas i na teorię, i na ćwiczenie zadań.

Co powinni Państwo wiedzieć o samym sposobie przeprowadzania Egzaminu Ósmoklasisty?  [na podstawie informatorów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej]

W roku szkolnym 2020/2021 Państwa dziecko przystąpi do Egzaminu Ósmoklasisty z 3 przedmiotów obowiązkowych: 

  1. języka polskiego, 
  2. matematyki, 
  3. języka obcego nowożytnego.

Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

W przyszłym roku szkolnym (2021/2022) Uczniowie będą musieli zdawać dodatkowo jeden przedmiot do wyboru spośród: biologii, chemii, fizyki, geografii lub historii.

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:

  1. pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
  2. drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
  3. trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego, a od roku 2022 również egzamin z przedmiotu do wyboru, z których każdy trwa po 90 minut.


W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź). ‎

Warto pamiętać, że na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników.

Dlatego kochani Rodzice! 

Chociaż Egzaminu Ósmoklasisty nie można nie zdać, pamiętajmy, że to pierwszy ważny egzamin w życiu Waszego dziecka i to egzamin, który może zadecydować o jego przyszłości. Dobrze rozplanujmy czas do egzaminu, zmotywujmy naszych Ósmoklasistów i trzymajmy kciuki, aby podeszli poważnie do tego jakże ważnego egzaminu!

Kochani Uczniowie! 

Nie tłumaczcie Rodzicom, że i tak jakoś to będzie... Chcecie mieć wiedzę i możliwości po 4 latach nauki w liceum? Zdobądźcie możliwość wyboru już teraz! Znajdźcie swoją wymarzoną szkołę i profil i zróbcie wszystko, aby to marzenie spełnić. Przed Wami coraz więcej wyborów i decyzji. A ta pierwsza jest kluczem i furtką do tych kolejnych. Nie zostawiajcie niczego w rękach losu. Pamiętajcie, że to Wy zdajecie egzamin i to Wy musicie zmieścić się nad kreską na listach rekrutacyjnych.

Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bzdura bzdurę pogania. Dobre liceum wcale nie musi mieć dobrych nauczycieli; po prostu jadąc na - często wieloletniej - tradycji, rekrutuje uczniów z najlepszymi wynikami punktowymi. Nauczyciele w "dobrej" szkole potrafią być bardzo nierówni, niektórzy nawet zniechęcają do przedmiotu, który prowadzą w zakresie rozszerzonym, aby mieć pod skrzydłami tylko najlepszych i świetnie zmotywowanych uczniów, którzy gwarantują, że na maturze osiągną bardzo dobre wyniki i szkoła będzie wysoko w rankingu. Bardzo dobra szkoła ma bardzo dobrych uczniów, niekoniecznie bardzo dobrych nauczycieli - oni niewiele muszą robić, bo z bardzo dobrymi uczniami łatwiej się pracuje.
    Paradoksalnie najlepsi nauczyciele mogą pracować w tych szkołach ze "średniej półki", bo oni dostają uczniów przeciętnych i muszą włożyć więcej wysiłku, by ich zmotywować i przygotować do osiągania wysokich wyników na maturze.
    Poza tym - tak, egzamin ósmoklasisty pisze się raz, ale mamy kilka etapów rekrutacji systemowej, a po jej zakończeniu można jeszcze składać podania do dyrekcji szkół. Znam kilka przykładów, gdzie uczeń zebrał nie tak dużo punktów rekrutacyjnych, ale dostał się do szkoły z czołówki rankingu już po zakończeniu rekrutacji systemowej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Egzamin ósmoklasisty to pierwszy poważny test w życiu każdego ucznia. Nie bez znaczenia jest też wynik, który decyduje o wyborze szkoły średniej.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz