Chemia - jakie zbiory zadań i podręczniki warto kupić?

„Czy Witowski wystarczy?” 

podręczniki, repetytoria, zbiory zadań polecane przez nas do matury z chemii


„Czy Witowski wystarczy?” Nieśmiertelne sierpniowo-wrześniowe pytanie, pojawiające się na maturalnych biolchemicznych grupach. Podpowiadamy zatem, w co naszym zdaniem warto zainwestować i jakie podręczniki, repetytoria i zbiory zadań polecają naszym uczniom nauczyciele Maturity 😃

CHEMIA


Drodzy Maturzyści! Nasz zestaw podręczników, repetytoriów i zbiorów opiera się na podstawowym założeniu: nauka chemii musi polegać na zrozumieniu. Dopiero wtedy można przejść do zadań. Najpierw łatwych, ułożonych w logicznym ciągu, takich które jeszcze będą uczyć, tłumaczyć, wyjaśniać. Potem zadań mieszanych, ale w obrębie jednego działu, bez obszernej treści wstępnej – żeby poćwiczyć pewne schematy i utrwalić dane zagadnienia. By na koniec dojść do zadań z rozbudowaną informacją wstępną, które wymagają syntetycznej wiedzy, umiejętności łączenia faktów i trochę sprytu ;) Na zajęciach często słyszymy, że nie rozumiecie podręcznika, że zadania są tendencyjne albo za trudne, albo nudne, albo po prostu – nie wiecie od czego zacząć 😕 Dlatego bardzo proszę: przedstawiamy Wam nasz ulubiony zestaw naukowy 😃😍💗


PODRĘCZNIKI

Chemia dla licealistów: Krzysztof M. Pazdro, Witold Danikiewicz
Według nas – podręcznik genialny, również dla mało ogarniających ;) Taki, który naprawdę tłumaczy. Co prawda pisany pod starą podstawę, ale przecież chemia nie zmieniła się, więc co niepotrzebne do maturki – ominiecie ;) A przynajmniej będziecie naprawdę rozumieć to, co czytacie :)
Ale UWAGA! - nie te nowe trzy chude książki, tylko albo stare 3-tomowe wydanie (na zdjęciu), albo po wznowieniu zestaw 5-tomowy (ta sama treść, ale inaczej rozłożona). Na nowe trudno trafić, ale używane są do kupienia na OLX czy Allegro.


Chemia ogólna: Loretta Jones i Peter Atkins
Podręcznik zawierający dużo treści, bardzo dobrze tłumaczy, dużo rycin, tabel, zdjęć. Treści wykraczają poza podstawę programową, ale nie przerażają ;) Zawsze można po prostu jakąś stronkę pominąć. Jeśli chcesz mieś wszystko w jednym miejscu, w ładnym wydaniu - najlepszy :)


 REPETYTORIA

Repetytorium – chemia: Małgorzata Krzeczkowska
Najlepiej zakupić całą trójcę, z trenerem i zadaniami. Naszym zdaniem najlepsze repetytorium na rynku. To podręcznik w pigułce, napisany  w bardzo klarowny, przejrzysty sposób. Aby powtórzyć, przypomnieć, jeszcze coś zrozumieć. Dla nas - najgenialniejsze. I niestety również trudne do zdobycia :/


Teraz Matura – Vademecum
Bardzo przejrzyste, dużo informacji, piękne, kolorowe wydanie. Przyjemnie się czyta.

Repetytorium – chemia: A. Persona, J. Dymara
Bardzo dużo przydatnych informacji, ale czytelność zerowa. Oczy wypadają.
ZBIORY ZADAŃ I ARKUSZY

ETAP 1: Jeszcze nic nie umiem... 😕
Zbiór zadań z chemii do liceów i techników K. Pazdro, A. Rola-Noworyta
Tylko kupcie ten z odpowiedziami :) Zadania od najprostszych do naprawdę trudnych. Bardzo duża ilość zadań. W porządku jest także zbiór Operonu, ale Pazdro to jednak Pazdro ;)

ETAP 2: Już rozumiem wybrany dział, chcę poćwiczyć i utrwalić 😃
D. Witowski: Zbiór zadań
Chociaż ostatnio wszyscy krytykują – zbiory Witowskiego są dla Was dobre, ponieważ zawierają zestaw zadań z matur sprzed kilku lat, czyli miks wszystkiego o różnej trudności. Do poćwiczenia świeżo opanowanego materiału – idealne.Teraz Matura – zadania i arkusze maturalne 
Dużo ciekawych zadań, już bardziej pod maturę, ale jeszcze nie powalają jak te z ETAPU 3 😜

D. Kaczmarek : Chemia. Tydzień po tygodniu
Ciekawe zadania o różnej trudności. Niektóre nietypowe, wychodzące poza schemat. Minusem – dużo zostawionego miejsca na odpowiedź, więc zadań nie ma tyle co w Pazdro czy Witowskim, ale uważamy, że warto zrobić.

P. Kosztołowicz: Powtórka przed maturą
Świetne 2 w 1: kompendium + zadania. Zadania o różnej trudności, niektóre spoza podstawy, ale dla osób, które uczyły się ze zrozumieniem – do zrobienia.

A. Persona: Chemia. Matura. Wybór testów.

Dużo zadań (zadania testowe). Kiedy już wszystko powyżej zrobione – warto jeszcze poćwiczyć.

 ETAP 3: Na dobicie i utrwalenie

K. Kaznowski: Zbiór zadań z próbnych arkuszy maturslnych OE Pazdro 2020
Zbiór zadań zawiera te same treści, które znajdują się w kilkudziesięciu arkuszach maturalnych tego samego autora, z tym, że w zbiorze są one posegregowane działami. Zbiór przeznaczony raczej dla zaawansowanych maturzystów i z pewnością nie polecamy jej na początek nauki chemii. Autor często porusza nowe problemy chemiczne, których w innych zbiorach nie ma. Dużym plusem zbioru jest obecność zadań na „uzasadnienie”.B. Pac: Zbiór zadań maturalnych
Typowo maturalne, trudne i ciekawe zadania. Must have do matury.


Arkusze Tutora
Zawierają zadania o różnym stopniu trudności, niektóre, szczególnie z chemii organicznej, ciekawe, nieoczywiste, wymagające dobrego pokombinowania ;)

 To jest chemia. Maturalne karty pracy
Niełatwe, ciekawe zadania. Mały minus – brak wszystkich odpowiedzi.

 Arkusze CKE i inne 😱
Arkusze CKE, OKE m.in. Poznań, Kraków, i oczywiście Maturity 😉💓


DOŚWIADCZENIA 💥🔥

G. Bieniek: Doświadczenia chemiczne w zadaniach

Co się zobaczyło, tego się nie odzobaczy.... czyli YouTube 📹
Szczególnie polecam Chemia - InfoPlus.
 Komentarze

  1. Chemia to wyjątkowo trudny przedmiot, dlatego im więcej zadań rozwiążecie tym lepsze rezultaty uzyskacie na egzaminach.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz