Biologia - jakie zbiory zadań i podręczniki warto kupić?„Czy Witowski wystarczy?” 

podręczniki, repetytoria, zbiory zadań polecane przez nas do matury z biologii

„Czy Witowski wystarczy?” Nieśmiertelne sierpniowo-wrześniowe pytanie, pojawiające się na maturalnych biolchemicznych grupach. Podpowiadamy zatem, w co naszym zdaniem warto zainwestować i jakie podręczniki, repetytoria i zbiory zadań polecają naszym uczniom nauczyciele Maturity 😃

BIOLOGIA

Polecane przez mgr Danutę Madziar, nauczyciela biologii w Maturicie

Słowo wstępne 😉
 1. Zawsze najpierw zaczynamy od podręcznika 📚 Repetytoriów używamy przy powtórkach, uczymy się z podręczników📚📙!
 2. Biologia na maturze polega na operowaniu faktami, a nie wykuciu na pamięć kolosalnej ilości szczegółów. Cały czas towarzyszyć Wam mają pytania: Po co? Dlaczego? W jakim celu? 
 3. Im więcej zadań rozwiążesz, tym łatwiej rozwiążesz następne 😀
 4. Im więcej przeczytasz, tym bogatszy będzie Twój język przedmiotowy.
 5. Im więcej rozwiążesz testów i sprawdzisz do nich odpowiedzi, tym łatwiej Ci będzie posługiwać się czasownikami operacyjnymi.  

PODRĘCZNIKI

Początek pracy:
Zawsze najpierw zaczynamy od podręcznika - tego, który omawiacie na lekcjach. Sami sobie odpowiedzcie na pytania: ile treści pod rycinami, zdjęciami, schematami nie zostało przeczytane? Ilu zadań nie zrobiliście? – bo łatwe, bo trywialne. One wszystkie służą jednemu celowi – ugruntowaniu Waszej wiedzy. 
Najpopularniejsze wydawnictwa to  Nowa Era i Operon. Jeżeli jednak na lekcjach korzystacie z innych wydawnictw, to nie ma sensu wprowadzać następnego podręcznika. Jeżeli coś Was zainteresuje, chcecie więcej - szukajcie starych podręczników Operonu – tych do 4-letniego liceum wg starej podstawy, operonowskich wydawnictw dla uczniów startujących w olimpiadach, czy Fizjologii organizmów z elementami anatomii człowieka Pawła Hosera wydawnictwa WSiP.  


Możecie sięgnąć również do 5-tomowej wersji WSiP – tu czeka Was trochę szukania, bo treści porozrzucane są po 5 tomach, ale warto. Nie mogą jednak być to pozycje dla Was obowiązkowe.

Biologia na maturze polega na operowaniu faktami, a nie wykuciu na pamięć kolosalnej ilości szczegółów.  Cały czas towarzyszyć Wam mają pytania: Po co? Dlaczego? W jakim celu? 
Zawsze zdarzają się tematy, które zaciekawią nas bardziej lub inaczej - coś nam w nich nie pasuje. Wyjaśnień  i dokładniejszego tłumaczenia szukamy w Biologii Cambella, Biologii Solomon lub w WSiP. To są podręczniki dodatkowe,  takie „koła ratunkowe”, gdy nic już nam się nie klei w zrozumiałą całość.
Biologia Campbella – podręcznik autorstwa Neila Campbella. Podręcznik zawiera świetnie przedstawiony materiał z biologii na poziomie rozszerzonym dla studentów (Kalifornia). Bierzemy z niego to, co potrzebne nam w danym  zagadnieniu. Z niego nauczymy się stawiania hipotez doświadczeń, omawiania wyników i ekologii;

Biologia Solomon – podobnie jak powyższy - przeznaczony dla studentów (Cambridge); tu świetnie jest opracowany przepływ energii, zależności, przystosowania. Traktujemy go jak SOS – tylko chwilowe rozwiązanie trudnego dla nas problemu.

Praca intensywniejsza, w czasie powtórek:
Biologia – trening przed maturą – zestaw kilku podręczników, podzielonych ze względu na zakres materiału, wydany przez Wydawnictwo Szkolne OMEGA, autorstwa Bukały. Wiedza bardzo obszerna, wkładana do głów za pomocą przysłowiowej łopaty; seria obejmuje również zadania szczegółowe – i te bardziej maturalne.


 REPETYTORIA
 Repetytoriów używamy przy powtórkach, uczymy się z podręczników!

Teraz matura – biologia – VADEMECUM – repetytorium wydawnictwa Nowa Era. Jest to w praktyce streszczenie trzech podręczników Nowej Ery z biologii na poziomie rozszerzonym, zawierające w prosty sposób przedstawione wszelkie ważne informacje z tych podręczników, a także posiada przejrzyste schematy, których nie ma w podręcznikach, dzięki czemu łatwiej można zrozumieć pewne mechanizmy. Świetna książka, kiedy chcemy przypomnieć sobie kilka informacji, sprawdzić coś podczas robienia zadań, nie wertując godzinami podręcznika w celu znalezienia interesującej nas kwestii.
Vademecum WSiP – „zdasz to” - dużo szczegółów, ale jak przeczytasz osmozę i transport w roślinie - to nie zapomnisz ;) Choć język trudniejszy niż w Nowej Erze. Ale za to plansze zbiorcze i tabele pełne informacji.

Vademecum Greg – równie dobre i bardzo podobne do WSiP.

 Vademecum – biologia – autorstwa Pyłki – Gutowskiej, wydane przed wydawnictwo Adamantan. Mniej szczegółowe niż Nowa Era ale równie niezłe.

ZADANIA
Utrwalanie czasowników operacyjnych

Obowiązkowo trzeba rozwiązywać dużo arkuszy CKE! Na stronie CKE są dołączane klucze – analizujemy odpowiedzi z czasownikami operacyjnymi w ręku!!! Równolegle zaglądamy do innych zbiorów.  Generalnie w biologii jak i w chemii - im więcej zadań rozwiążesz, tym łatwiej rozwiążesz następne. Uważajcie jednak na odpowiedzi – muszą być zgodne z czasownikami operacyjnymi! A ponieważ obecne są one dopiero od 2015 roku, wcześniejsze arkusze mogą mieć rozwiązania odpowiadające innym kryteriom!!! To samo dotyczy zbiorów zadań.
Świetne są również zadania z OKE Poznań, z Operonu, z Nowin, Nowej Ery i co tam jeszcze znajdziecie w internecie. Tylko koniecznie analizujcie klucz do tych arkuszy.

ETAP 1: Zaczynamy
Na samym początku rozwiąż zadania w podręczniku i zeszycie ćwiczeń dołączanym do podręcznika np. Maturalne karty pracy Nowej Ery – to pierwsze ćwiczenia czasowników operacyjnych i odpowiedzi na temat. Następnie sprawdź się na zadaniach zamkniętych; jeśli rozwiążesz zadanie w ciągu 1 min – tyle jest zazwyczaj na zadanie – możesz uznać, że wiesz ;)

Podstawy biologii - zestaw pytań zamkniętych – zbiór zadań zamkniętych Oficyny Wydawniczej MEDYK. Nie lekceważcie zadań testowych, tzw. a,b,c – to na nich sprawdzisz, ile wiesz i jak szybko kojarzysz.
 
Biologia – wybór testów – ponad 3500 pytań maturalnych i egzaminacyjnych – zbiór zadań wszelkiej maści Oficyny Wydawniczej MEDYK. Zbiór zadań zawiera wszelkiego typu zadania maturalne od 2002 roku wraz z przejrzystymi, zrozumiałymi odpowiedziami.


ETAP 2: Już coś umiem
W kolejnym etapie spróbuj zadań otwartych i pracy z kluczem np.:
 
Biologia. Zbiór zadań maturalnych – zbiór od Wydawnictwa Szkolnego OMEGA, autorstwa Filipskiej i Jagiełły – co roku wydawana jest nowa edycja. Na nich ćwiczymy czasowniki operacyjne, formy odpowiedzi, czytamy dodatkowe komentarze.

Zbiór zadań maturalnych – biologia – poziom podstawowy i rozszerzony – zbiór zadań wydany przez Wydawnictwo Szkolne OMEGA, autorstwa Żelaznej. Zbiór zadań zawiera zadania maturalne wraz z dodatkowymi podpunktami z arkuszy do roku 2014 – starej podstawy programowej. Z biologii zadania lubią się jednak powtarzać, a autorka tłumaczy dokładnie zasady  logicznej odpowiedzi.

Na zakończenie i doszlifowanie rozwiąż:
Trening przed maturą - biologia w zadaniach maturalnych – zbiór zadań, składający się z kilku części, wydany przez Wydawnictwo Szkolne OMEGA, autorstwa Bukały. Zadania ciekawe, nietypowe, dobry sprawdzian wiadomości gdy już coś umiesz.


Pamiętaj o jednym: zmiana czasownika operacyjnego w zadaniu wymaga innej odpowiedzi! Niby jej rdzeń będzie taki sam, ale sposób odpowiedzi jest znacząco inny, co decyduje o otrzymaniu lub brak punktu.
Zawsze dokładnie czytaj polecenie, odpowiedź musi się do niego odnosić, a nie zawierać wszystkiego co wiesz na ten temat.
Ćwicz rysowanie i odczytywanie wykresów na każdym dostępnym materiale. Możesz dostać polecenie narysowania wykresu, mogą również wymagać jego odczytania. Wykres jest co roku na maturze, w tej czy innej formie, ale jest zawsze!

Jeśli zostanie Wam trochę czasu wolnego.... to może rodzicom został stary podręcznik Podbielkowski do kl. I ;) Roślinki są tam naprawdę dobrze zrobione :)

Ekologia i zwierzęta są z kolei świetnie opisane w starych podręcznikach Tomasza Umińskiego.

Generalnie: im więcej przeczytasz, tym bogatszy będzie Twój język przedmiotowy. Im więcej rozwiążesz testów i sprawdzisz do nich odpowiedzi, tym łatwiej Ci będzie posługiwać się czasownikami operacyjnymi.
Jednocześnie pamiętajcie o ćwiczeniu czytania ze zrozumieniem długich tekstów. Jeśli dadzą krótsze, to zrobią nam miłą niespodziankę ;) Świetnie do tego nadaje się Wiedza i Życie (przypominam, że to w oparciu o jej teksty tworzone były niektóre pytania na poprzednich maturach).

Lektury na wakacje Wam nie zabraknie ;)

Komentarze

 1. Aby dobrze zdać maturę warto zainwestować w dobre podręczniki oraz doświadczonego korepetytora.
  https://www.jasne.online/

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama planuję studia na kierunku ochrony środowiska tutaj http://www.wseiz.pl/pl/studia/wydzial-zarzadzania/ochrona-srodowiska dlatego koniecznie muszę opanować materiał z biologii. Dlatego jak najbardziej zwracam uwagę na książki po jakie warto sięgać.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz