Poprawa matury lub zdawanie dodatkowego przedmiotu.

Jeżeli rozważasz powtórne przystąpienie do egzaminu maturalnego aby poprawić wynik egzaminu z jednego lub kilku przedmiotów, bądź chcesz zdawać dodatkowy przedmiot, tutaj zamieszczamy odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania i wątpliwości maturzystów.

Jeżeli musisz poprawiać maturę w sierpniu - zapraszamy na Maturalne Kursy Poprawkowe.

 • Czy jeżeli nie zdałem egzaminu z jednego przedmiotu w maju, mogę poprawiać ten egzamin w sierpniu?
  Tak, ale pod pewnymi warunkami. Jeżeli przystąpiłeś do wszystkich egzaminów z przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i pisemnej, i nie zdałeś jednego egzaminu (ustnego lub pisemnego), możesz poprawiać ten egzamin w sierpniu.
 • Czy w sesji poprawkowej w sierpniu mogę zdawać egzamin z przedmiotu dodatkowego, którego nie zdałem w maju?
  Nie, w sesji poprawkowej w sierpniu można zdawać tylko przedmioty obowiązkowe. Do poprawy wyników egzaminów z przedmiotów dodatkowych można przystąpić w kolejnej sesji egzaminacyjnej, czyli w maju w przyszłym roku.
 • Ile mam czasu na poprawę wybranych przedmiotów, bez potrzeby zdawania całej matury?
  Jeżeli nie zdałeś egzaminu maturalnego z przedmiotu obowiązkowego, możesz przystąpić do egzaminu z tego przedmiotu w ciągu kolejnych 5 lat.
 • Czy mogę poprawiać maturę po 5 latach od zdawania egzaminu, nawet jeżeli nie zdałem egzaminów z przedmiotów obowiązkowych?
  Tak, jednak wówczas musisz zdawać egzamin maturalny w całym zakresie.
 • Gdzie mogę poprawiać maturę lub zdawać przedmioty dodatkowe?
  Poprawa egzaminu maturalnego lub egzaminy z dodatkowych przedmiotów odbywa się w szkole, której jesteś absolwentem. Jeżeli chcesz zdawać lub poprawiać maturę, a w międzyczasie szkoła została zlikwidowana bądź przekształcona, miejsce egzaminu jest wyznaczane przez komisję okręgową.
 • Chciałbym zmienić kierunek studiów, ale uczelnia wymaga innych przedmiotów dodatkowych, niż te, które zdawałem na maturze. Czy mogę przystąpić do egzaminu z  innych przedmiotów niż te, które zdawałem za pierwszym razem?
  Tak, masz prawo zdawać egzaminy z kolejnych przedmiotów dodatkowych.
 • Chcę zdawać przedmiot dodatkowy, na jakim poziomie muszę zdawać ten przedmiot?
  Wszystkie egzaminy pisemne z dodatkowych przedmiotów są przeprowadzane na poziomie podstawowym i rozszerzonym, za wyjątkiem matematyki, którą jako przedmiot obowiązkowy zdajesz na poziomie podstawowym. Jeżeli chcesz matematykę zdawać jako przedmiot dodatkowy, to tylko na poziomie rozszerzonym.
 • Na maturze zdawałem przedmiot na poziomie podstawowym. Czy mogę zdawać dodatkowo na poziomie rozszerzonym?
  Tak, nie ma przeszkód, aby dodatkowo zdawać przedmiot na poziomie rozszerzonym.
 • Jeżeli poprawiałem maturę i okazało się, że uzyskany wynik jest niższy od wyniku uzyskanego poprzednio, czy ocena jest zmieniana?
  Nie, ocena nie jest zmieniana. Na świadectwie pozostaje ocena wyższa, czyli ta z poprzedniego egzaminu. Na aneksie do świadectwa dojrzałości może zostać umieszczona ocena w przypadku, jeżeli jest to ocena wyższa niż ta, która widnieje na świadectwie maturalnym.
 • Poprawiałem maturę z kilku przedmiotów i część wyników podwyższyłem, a część mam niższych niż na świadectwie maturalnym. Czy na aneksie będą uwzględnione wyniki ze wszystkich poprawianych przedmiotów?
  Nie, aneks będzie zawierał tylko przedmioty z podwyższonym wynikiem. Jeżeli część przedmiotów zdałeś z wynikiem gorszym niż ten, który masz na świadectwie maturalnym, na aneksie nie będą one uwzględniane.

CKE - Egzamin maturalny od 2010 roku - Aneks

Jak sami więc widzicie, jest sporo czasu i możliwości poprawienia wyników egzaminu maturalnego. Jeżeli nie dostałeś się na wymarzony kierunek studiów lub stwierdziłeś, że to czego się teraz uczysz to jednak pomyłka i mijasz się z powołaniem, zastanów się. Może warto jeszcze raz spróbować swoich sił na egzaminie maturalnym, poprawić wyniki, zdać dodatkowe przedmioty i dostać się na uczelnię, która zapewni Tobie wykształcenie w kierunku, po którym praca będzie Twoją pasją, a nie obowiązkiem?

Wszystkich zainteresowanych zdaniem matury na jak najwyższym poziomie lub poprawieniem słabszych wyników z poprzednich lat zapraszamy na nasze kursy przygotowujące do matury.

Ofertę znajdziecie na naszej stronie internetowej: www.maturita.pl

Jeżeli musisz poprawiać maturę w sierpniu - zapraszamy na Maturalne Kursy Poprawkowe.

Komentarze

 1. Czy w przypadku poprawiania przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, należy poprawiać również CAŁĄ maturę ( wliczając w to przedmioty obowiązkowe), czy można tylko zdawać ten dany przedmiot dodatkowy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wg obowiązujących przepisów można zdawać tylko przedmiot dodatkowy. Oczywiście pod warunkiem zdania matury z przedmiotów obowiązkowych.

   Usuń
  2. Zdawałem maturę w roku 2012. Rozpocząłem naukę w college'u mając z tyłu głowy że mam czas do pięciu lat na ew. zdanie dodatkowych przedmiotów. Ostatnio usłyszałem, że ponieważ są wprowadzane zmiany w maturach mój czas na poprawienie matury jest skrócony i mogę zdawać jeszcze tlyko w tym roku. Czy to prawda?

   Usuń
  3. Na zdawanie przedmiotów dodatkowych nie ma limitu, chyba, że chodzi o przedmioty dodatkowe w podstawie, wtedy proszę kontaktować się z CKE, bo nie wiem jak to wygląda w świetle zmian na maturze.

   Usuń
 2. Witam :)
  Moja maturę zdałam na starych zasadach w 2004 roku w ZSE-A i była to matura z dwóch obowiązkowych przedmiotów. Polski i Matematyka.

  Moja szkoła nie obejmowała przedmiotów biologicznych. Moja edukacja biologii zakończyła się na poziomie podstawowym.

  Obecnie po latach, chciałabym podjąć dalsza edukacje na Akademii Medycznej i aby do niej "wstąpić" potrzebuje świadectwo maturalne obejmujące biologie.(dodam, iż w tym czasie ukończyłam studia administracyjne więc biologia nie była mi zupełnie do niczego potrzebna)

  Moje pytanie dotyczy uzupełnienia mojej matury o ten przedmiot.
  Czy jest to w ogóle w moim przypadku możliwe rozszerzenie matury, kiedy nie miałam biologii w szkole średniej? Byliśmy ostatnim rocznikiem, który w zakresie nauczania nie przewidywał biologii. (A jeśli będzie to możliwe to na jakich zasadach będę zdawała ten przedmiot?)

  Czy muszę uczęszczać na kursy lub wstąpić do szkoły, czy tez jest to możliwym zdawać egzamin eksternistycznie?

  Czy w takim przypadku muszę kontaktować się z moja szkołą macierzystą, czy mogę wybrać szkole bardziej mi dostępną, lub powinnam kontaktować się z ministerstwem edukacji?

  Z góry dziękuję za udzielone mi odpowiedzi. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,

   sporo pytań, ale postaram się odpowiedzieć na wszystkie :)

   1. Przepisy mówią, że w przypadku, gdy od podejścia do egzaminu maturalnego minęło więcej niż 5 lat,a chcemy poprawiać oceny maturalne, należy powtórzyć CAŁY egzamin maturalny. Zakres przedmiotów należy ustalić w deklaracji maturalnej.

   2. Jeżeli jest Pani w stanie przygotować się do matury samodzielnie, nie ma potrzeby uczęszczania na kursy. Chociaż w przypadku dłuższej przerwy i wyboru dodatkowych przedmiotów, kursy z pewnością będą pomocne. Szczególnie jeżeli nie miała Pani w szkole średniej biologii.

   3. Jeżeli szkoła istnieje, to należy maturę zdawać we własnej szkole. W przypadku, kiedy szkoła została zlikwidowana, bądź w innych szczególnych przypadkach, należy skontaktować się z kuratorium oświaty właściwym dla swojego miejsca zamieszkania.

   Jeżeli planuje Pani rozpoczęcie studiów na Akademii Medycznej, proszę dokładnie sprawdzić zakres wymaganych przedmiotów. Na większości kierunków wymagana jest biologia i chemia, a na niektórych także fizyka.

   Bardzo proszę potwierdzić te informacje w odpowiednim kuratorium oświaty, ponieważ nie znam dokładnie Pani sytuacji, a nie chciałabym wprowadzić Pani w błąd.

   Życzę powodzenia na maturze :)

   Usuń
  2. mam podobny problem... w 2011 zdawałam mature podstawowa bez zadnych dodtakowych przedmiotów. na studia bedzie mi potrzebna matura z biologi wiec czy bede mogla podchodzić tylko do egzaminu z biologi po rocznej przerwie?(bez pisania całeej matury) chciala bym zdawać tylko biologie w 2013r...

   Usuń
  3. Tak, możesz podchodzić tylko do egzaminu z biologii, do pięciu lat od zdawania matury. Po przerwie dłuższej niż 5 lat, należy podejść do całej matury.

   Usuń
  4. Nawet jezeli chcialoby sie poprwic dodatkowy tylko przedmiot, np chemia? to po okresie 5 lat trzeba zdawac calą mature?

   Usuń
 3. A jeżeli nie zdam z ustnego i pisemnego to też w sierpniu można poprawiać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odsyłam do pierwszego akapitu tego wpisu - można poprawiać maturę w sierpniu, ale tylko w przypadku, kiedy nie zdałeś jednego egzaminu (pisemnego LUB ustnego). W innym przypadku raczej w przyszłym roku.

   Usuń
 4. witam,jeżeli w tym roku poprawiam maturę z 3 przedmiotów dodatkowych i nie zdązyłam sie do jednego przygotować to pomimo wszytko muszę przyjść na egzamin z tego przedmiotu aby zaliczyć te dwa pozostałe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O to najlepiej zapytać we własnej szkole, kuratorium lub CKE. W przypadku podejścia do egzaminów poprawkowych liczy się lepsza ocena. Czyli w sytuacji, kiedy "poprawiłeś" na gorszą niż miałeś, liczy się ta, którą uzyskałeś wcześniej.

   Usuń
 5. a jeśli wogole nie wstawilem sie na mature z matematyki jest mozliwosc rowniez zaliczyc ja w sierpniu? Przypuszczajac ze wszystkie inne egzaminy zdam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na takie pytanie niestety nie posiadamy odpowiedzi, a jest to zbyt poważna sprawa, aby ryzykować przypuszczenia. Radzimy skontaktować się z własną szkołą, kuratorium oświaty lub CKE.

   Usuń
 6. Czy jeśli nie zdałam w ubieglym roku egzaminu pisemnego i ustnego z języka angielskiego a w przyszłym roku zdęcyduję się podejść do matury ponownie to czy jest możliwość zdania matury z języka niemeckiego zamiast angielskiego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że tak, ale bardzo proszę o potwierdzenie tej informacji we własnej szkole. Dyrekcja z pewnością jest lepiej zorientowana w przepisach.

   Usuń
 7. Byłabym ogromnie wdzięczna, gdyby ktoś rozwiał moje wątpliwości.
  Zdałam maturę w 2007 roku. W 2013 chciałabym zdać 2 dodatkowe przedmioty, których w ogóle nie zdawałam za pierwszym razem. Czy w takim przypadku też muszę przystąpić do całego egzaminu maturalnego (to będzie 6 lat po zdanej maturze?)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety tak, będziesz musiała zdawać całą maturę, ponieważ minie więcej niż 5 lat od Twojego egzaminu maturalnego.

   Usuń
  2. A czy nie dotyczy to tych, co nie zdali matury?

   Usuń
  3. Nie, to dotyczy wszystkich, którzy chcą poprawiać maturę po czasie dłuższym niż 5 lat od pierwszego podejścia.

   Usuń
  4. Dzień dobry mam jeszcze pytanko odnośnie tego przypadku ,ponieważ mój wygląda tak samo. Nawiązując do tej treści:

   "Jeżeli poprawiałem maturę i okazało się, że uzyskany wynik jest niższy od wyniku uzyskanego poprzednio, czy ocena jest zmieniana?
   Nie, ocena nie jest zmieniana. Na świadectwie pozostaje ocena wyższa, czyli ta z poprzedniego egzaminu. Na aneksie do świadectwa dojrzałości może zostać umieszczona ocena w przypadku, jeżeli jest to ocena wyższa niż ta, która widnieje na świadectwie maturalnym."

   Więc, jeżeli muszę zdawać ze wszystkich przedmiotów ,a oceny gorsze nie będą wpisywane, to po prostu mogę się nie wstawić na podstawowe egzaminy lub ostatecznie się wstawić i uzyskać wynik 0% ponieważ i tak gorsze oceny nie będą wpisywane. Z góry dziękuje za odpowiedź

   Usuń
  5. blagam o odpowiedz na post master87m! mam ten sam problem i wpadlem na identyczny pomysl. jesli musze zdawac cala mature poniewaz minelo wiecej niz 5 lat, to co stanie sie jesli stawie sie tylko na jeden interesujacy mnie przedmiot a pozostale oleje. czy ten przedmiot zostanie mi dopisany w aneksie czy z powodu niezaliczenia pozostalych przedmiotow nie zostanie. ????

   Usuń
  6. Jeżeli zdałeś maturę to poprawiasz tylko przedmioty dodatkowe, lub zdajesz nowe. Dopisane do aneksu są tylko oceny lepsze. Najlepiej pytać we własnej szkole lub w kuratorium. Nie mamy wiadomości szczegółowych na ten temat, tylko tyle co znaleźliśmy w przepisach.

   Usuń
 8. U nas dyrektor powiedział maturzytsom z 2011, ze w 2012 roku nie mogą pisać przedmiotów, których nie pisali na pierwszym podejsciu do matury. czy to mozliwe?

  Piszę w poniedzialek biologię, która jest w moim przypadku kompletna pomylka. Jakies 2 miesiace temu odkrylam swoja pasję i potrzebuje, by dostac sie na studia matury z WOSu. Czy będę mogła ją zdać w 2013?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem dlaczego dyrektor tak odpowiedział, nie znam całej sytuacji. Niemniej jednak jeżeli uczeń chce zdawać dodatkowe przedmioty i złoży odpowiednią deklarację maturalną, nie ma podstaw, aby nie mógł zdawać dodatkowych przedmiotów. Zgodnie z przepisami, jeżeli w przyszłym roku złożysz deklarację maturalną z wyznaczonym Wos-em, nie ma przeszkód, abyś nie mogła podejść do egzaminu z tego przedmiotu.

   Usuń
 9. Witam, w maju 2011 roku zdawałam maturę z matematyki pierwszy raz,lecz nie udało mi się jej zaliczyć ani w maju,ani podczas sesji poprawkowej w sierpniu. Ponownie przystąpiłam do matury w maju tego roku, czy jeśli znowu mi się nie udało to mogę zdawać ponownie w sierpniu,czy muszę czekać do maja przyszłego roku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Najlepiej zwrócić się z tym pytaniem do dyrekcji szkoły, kuratorium lub CKE.

   Usuń
 10. Mam ważne pytanie i liczę na szybką odpowiedź. :) Otóż zdaję w tym roku maturę z hiszpańskiego, jako że chcę iść na iberystykę (a biorą pod uwagę jedynie pisemną część). Czy muszę zdawać również ustną, czy wystarczy sama pisemna? Czy istnieje w ogóle możliwość zdawania tylko pisemnej? Mam stracha, bo ustna już w piątek, a ja dalej się uczę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę postarać się uzyskać takie informacje we własnej szkole. Nasze centrum jedynie przygotowuje do matury, nie możemy podejmować się interpretacji przepisów.

   Usuń
 11. Jestem tegoroczna maturzystką , wiem , że z części pisemnych, uzyskam wyniki dobre, jednak mnie potrzebne są lepsze. Czy jest mozliwość poprawy wyniku np 70 % z każdej matury w sierpniu i to z 3 przedmiotów? Matematyka, polski, angielski.
  I czy jest możliwosć poprawy czesci ustnej z polskiego, bo z niej uzyskałam jedyne 40 % :(
  Proszę o odpowiedz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę postarać się uzyskać takie informacje we własnej szkole. Nasze centrum jedynie przygotowuje do matury, nie możemy podejmować się interpretacji przepisów.

   Usuń
 12. a jeśli nie zdałem matematyki dwa lata temu i nie przystapilem do poprawy w ogole, w maju tego roku również a chciałbym teraz napisać teraz w sierpniu to czy jest taka mozliwosc? czy bede musiał czekac do przyszlego roku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że jednak w przyszłym roku. Ale proszę się upewnić we własnej szkole.

   Usuń
 13. witam, pisze z takim zapytaniem, jeżeli nie zdałam w tym roku matury z języka polskiego, to w przyszłym roku bede musiała ją zdawać na nowych zasadach?

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam! zdawałam w 2005 polski,angielski,fizyke,chemie,biologie. W maju 2013 chce przystąpić do matury z polskiego,angielskiego,wos'u,geografii i historii. Słyszałam, że można wybrać maxymalnie 6 przedmiotów, ale nie wiem dokładnie o co w tym chodzi, interesuje mnie tylko jedno- czy mogę w deklaracji wpisać i przystąpić do tylu właśnie przedmiotów tych które napisałam wyżej(pol,ang,wos,geogr,hist.)?

  PS. Super strona:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy :)

   Na pewno będziesz musiała zdawać wszystkie przedmioty obowiązkowe, czyli matematykę, język polski i język angielski, ponieważ od czasu podejścia do egzaminu upłynęło więcej niż pięć lat. Jeżeli chodzi o przedmioty dodatkowe, czyli wos, geografię i historię, to nie powinno być problemu. Zawsze możesz potwierdzić to w szkole, w której będziesz poprawiała maturę.

   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 15. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 17. witam!zdawalem mature 5 lat temu w roczniku 2007.niezdalem biologii podstawowej i nie podeszlem z niemieckiego czesci ustnej,reszte wszystko mialem zaliczone.czy mam rozumiec ze teraz jak mija mi 5 lat w tym roku od momentu podejscia do matury to wszystko mi przepada i w nowym roku musze podchodzic do wszystkiego na nowo?prosze o szybka odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, niestety tak mówią przepisy. Po 5 latach trzeba zacząć wszystko od początku.
   Pozdrawiamy.

   Usuń
 18. Hej! Zdawałam maturę w roku 2009, kiedy nie było jeszcze matury obowiązkowej z matematyki. Zdawałam rozszerzone polski, ang i biologię. W przyszłym, 2013 roku chciałabym podejść do rozszerzonej matury z chemii. Nie minie jeszcze 5 lat więc nie powinno być z tym problemu, moja wątpliwość dotyczy natomiast matematyki - jeśli w tej chwili jest to przedmiot obowiązkowy, to czy razem z chemią byłabym zmuszona podejść do podstawowej matematyki? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, wydaje mi się, że nie musisz zdawać matematyki, skoro nie była w 2009 roku przedmiotem obowiązkowym. Jednak nie mogę tego potwierdzić na 100%. Najlepiej upewnij się o tym w swojej szkole.

   Usuń
 19. witam.zdawałam w 2011 roku maturę z podst fizyki. w tym roku pisałam rozszerzoną, ale w przyszłym roku chciałabym ponownie pisać podstawę, żeby poprawić wynik (zmieniły się zasady rekrutacji na wymarzony kierunek). czy jest taka możliwość? bo gdzieś słyszałam, że jak wcześniej pisałam podstawę, potem rozszerzenie, to nie mogę już wrócić do podstawy.. z góry dziękuję za odpowiedź!

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam, niestety nie posiadam wiedzy tak szczegółowej, a nie chciałabym wprowadzić Ciebie w błąd. Bardzo proszę zwrócić się o taką informację do swojej szkoły.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 22. Witam. W tym roku kończę studia magisterskie. Mam również tytuł licencjata z innego kierunku. Chciałabym rozpocząć kolejne studia, do czego potrzebna mi jest matura z 2 przedmiotów, których nie zdawałam na maturze w 2007. W związku z tym moje pytanie brzmi: Czy w przypadku niezdania matury z przedmiotów podstawowych w 2013 roku moja matura z 2007r. liczy się jako niezdana i moje dyplomy ze studiów są nieważne czy też w przypadku niezdania przedmiotów podstawowych biologia i chemia, które zamierzam zdawać będą również niezaliczone i nie będę mogła się ubiegać o przyjęcie na studia na podstawie ich wyników? Bo rozumiem, że skoro minęło już 5 lat od mojej matury, to będę ją musiała pisać w całości. Chciałabym się dowiedzieć, jakie będą tego konsekwencje.
  Pozdrawiam
  Sara

  OdpowiedzUsuń
 23. Witam, nikt nie może zabrać Tobie ani raz zdanej matury, ani tytułów licencjata i magistra. Przepisy mówią wyraźnie, że w przypadku porażki na powtórnym egzaminie maturalnym, obowiązuje wynik lepszy, czyli uzyskany na pierwszym egzaminie maturalnym. Poprawa matury może zakończyć się tylko lepiej, nigdy gorzej :)

  OdpowiedzUsuń
 24. ile przedmiotów DODATKOWYCH można maksymalnie zdawac na maturze ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo prosimy o kontakt z właściwym dla siebie kuratorium lub OKE. Adresy tutaj http://kursy-maturalne-maturita.blogspot.com/2012/07/poprawa-matury-wasze-pytania.html

   Usuń
 25. Witam.
  Chciałabym w tym 2013 roku poprawić maturę z angielskiego rozszerzonego i pisać dodatkowo polski rozszerzony. Czy będę musiała zdawać jeszcze raz egzaminy ustne z tych przedmiotów?
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo prosimy o kontakt z właściwym dla siebie kuratorium lub OKE. Adresy tutaj http://kursy-maturalne-maturita.blogspot.com/2012/07/poprawa-matury-wasze-pytania.html

   Usuń
 26. Czy na aneksie świadectwa dojrzałości umieszczane są wszystkie wyniki? Tzn. te przedmioty, których nie poprawiałam też? Czy tylko te dodatkowe, które napisałam lepiej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na aneksie są tylko przedmioty i wyniki poprawianych przedmiotów.

   W przypadku pytań prosimy o kontakt z właściwym dla siebie kuratorium lub OKE. Adresy tutaj http://kursy-maturalne-maturita.blogspot.com/2012/07/poprawa-matury-wasze-pytania.html

   Usuń
 27. Czy jeśli w przyszłym roku będę chciał zdawać przedmiot dodatkowy, którego nie zdawałem, to czy będę mógł go wybrać na obu poziomach - podstawowym i rozszerzonym?

  OdpowiedzUsuń
 28. Mam pytanie...Chcę przystąpić do matury i nie wiem czy konieczne jest regularne uczęszczanie do szkoły czy tylko można automatuycznie przystapic do egzaminu maturalalnego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warunkiem jest oczywiście ukończenie szkoły średniej, które daje prawo do przystąpienia do matury. Ale w sytuacji, kiedy posiadasz świadectwo ukończenia szkoły (bez matury) możesz przystąpić do matury w dowolnym momencie.

   Usuń
 29. Witam
  zdawałem maturę w 2008 Roku zdałem tylko ustne pisemnych nie zdałem Polski i Ang i Geogr czy jak będę chciał poprawiać w 2013 roku to tylko te przedmioty których nie zdałem czy matmę tak samo... z góry dziękuje za odp..
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, jeżeli nie zdałeś przedmiotów obowiązkowych, to powinieneś poprawiać całą maturę.

   Usuń
  2. ale nie jest tak ze np jak zdałem ustne z polaka i angie to ich nie musze zdawac w 2013 i tylko pisemne bo ich ni zdałem ...

   Usuń
  3. Najlepiej jak sprawdzisz to w szkole, w której zdawałeś uprzednio maturę.

   Usuń
 30. Witam! W 2010 roku zdawałem rozszerzoną maturę z biologii i chemii i uzyskałem takie wyniki, które nie pozwoliły mi się dostać na kierunek i wybrałem inny. Czy po skończeniu tych studiów (inżynierskie - 2014 rok) będę mógł poprawić te przedmioty, aby dostać się na drugi kierunek? Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ponieważ masz 5 lat od daty egzaminu maturalnego na poprawę wybranych przedmiotów lub uzupełnienie matury o nowe przedmioty dodatkowe. Ale może nie warto czekać do 2014, tylko poprawić oceny wcześniej?

   Usuń
  2. Dziękuje za tak szybką odpowiedź :-)
   Chciałbym zdać tę poprawkę jak najlepiej się da, a w aktualnie tak się poświęcam studiom, że podejrzewam że nie miałbym możliwości wygospodarowania czasu na naukę. Ale chyba teraz już jest za późno (tzn. chyba deklaracje składa się we wrześniu?)

   Usuń
  3. Ostateczną deklarację składa się w w lutym. Proszę upewnić się we własnej szkole, czy bez deklaracji wstępnej można składać ostateczną. Jeżeli znajdziesz czas, to zapraszam do nas na Intensywne Kursy Maturalne (http://maturita.pl/kurs_maturalny_bydgoszcz/rid,2.html) - powtórka materiału w 3 miesiące.

   Usuń
 31. Witam, mam problem zdawałam maturę w 2008 roku i nie zdałam dwóch przedmiotów angielskiego ustnego i pisemnego i chcę przystąpić do matury w roku 2013 czy będę musiała od nowa zdawać maturę? wszystkie przedmioty od początku?? Z góry dziękuje za odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli angielski był na maturze jako język obowiązkowy, to musisz zdawać całość. Jeżeli angielski był przedmiotem dodatkowym, to poprawiasz tylko angielski. Ale najlepiej upewnij się w swojej szkole.

   Usuń
 32. Witam! Zdawalam mature w 2005 roku i teraz rozumiem, ze chcac poprawic jej wynik, bede musiala zdawac cala mature. Moje pytanie brzmi wg jakich wytycznych bede zdawac egzamin maturalnych - tych z 2005 roku(np bez matematyki) czy z danego roku, w ktorym mature bede pisac ponownie? Z gory dziekujeza odpowiedz :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Z deklaracji przystapienia do egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2012/2013 (zalacznik 1c - dla absolwenta, ktory przystapil do egz mat po raz pierwszy w latach 2005-2009, uzyskal swiadectwo dojrzalosci i chce podwyzszyc wyniki egzaminow lub zdac egzaminy z przedmiotow dodatkowych) wynika, ze nie musze zdawac wszystkich egzaminow, moge np tylko zdac jakis dodatkowy (na zasadach obowiazujacych w 2013) przedmiot (poz. rozszerzony). Czy dobrze to zrozumialam?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ale pod warunkiem, że od egzaminu upłynęło maksymalnie 5 lat.

   Usuń
 34. Nawet jak zdalam wszystkie przedmioty obowiazkowe a dodatkowych nie mialam? Bo teraz chce zdac tylko biologie (potrzebna do pielegniarstwa, ktora dopiero teraz wybralam/zadeklarowalam)) i zlozylam juz deklaracje w swojej starej szkole i tam wniosek przyjeli. Chce sie tylko upewnic, ze nic nie przeoczyli. Prosze wybaczyc moja natretnosc ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wg przepisów po 5 latach należy zdawać cały egzamin, można wtedy zadeklarować dodatkowe przedmioty. Być może jakieś przepisy się zmieniły.

   Staram się odpowiadać w miarę możliwości, ale w przypadkach bardziej skomplikowanych radzę skontaktować się ze szkołą, kuratorium oświaty lub OKE. To zbyt poważna sprawa, żeby nie potwierdzić tego u źródeł.

   Usuń
 35. Witam. Czy mogę poprawić maturę w 2013 roku nawet jak nie dostarczyłam deklaracji maturalnej do końca września? Czy jest taka możliwość?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, wydaje mi się, że deklaracja jest warunkiem podejścia do egzaminu maturalnego. Jednak ostateczną deklarację składacie w lutym, więc być może jest szansa na podejście do matury. Najlepiej upewnić się we własnej szkole lub w kuratorium oświaty.

   Usuń
 36. Na innej stronie czytam, że "Ostateczna deklaracja maturalna powinna być złożona do 7 lutego 2013 r. do dyrektora szkoły macierzystej". Czy to znaczy, że jeśli nie złożyłem żadnej wstępnej deklaracji, to i tak mogę ją złożyć ostatecznie do 7 lutego?
  Maturę zdawałem w 2010 roku, wszystkie przedmioty, łącznie z dodatkowymi zdałem, ale teraz chciałbym poprawić wynik z matematyki. Problem w tym, że pisałem ją na poziomie podstawowym, a chciałbym teraz napisać na poziomie rozszerzonym. Czy mógłbym ją teraz poprawiać na poziomie podst. i do tego napisać po raz pierwszy na poziomie rozszerzonym? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostateczna deklaracja maturalna składana jest 7 lutego, ale z tego co wiem, musi być ona poprzedzona deklaracją, którą składacie we wrześniu.
   Nie ma problemu ze zmianą poziomu z podstawowego na rozszerzony przy poprawie matury. Jednak musi to zostać zaznaczone na deklaracji maturalnej.

   Usuń
  2. Deklaracja wstępna wymagana jest tylko dla osób, które po raz pierwszy będą zdawać maturę, czyli dla uczniów klas maturalnych.
   w przypadku poprawy matury,wystarczy tylko do 7 lutego złożyć deklarację do dyrektora szkoły macierzystej, więc życzę powodzenia ;)

   Usuń
  3. Bardzo dziękujemy za pomoc :)

   Usuń
 37. Witam.
  Mam pytanie - zdawałem maturę w 2008r. Nie udało mi się zdać jednego przedmiotu - mianowicie języka na poziomie podstawowym. Jeżeli chciałbym podchodzić jeszcze raz w tym roku to musiałbym poprawiać cała maturę? Czy tylko ten jeden przedmiot, którego nie zdałem? I czy konieczne byłoby pisanie matematyki (wtedy jeszcze nie była obowiązkowa)?
  Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.
  Pozdrawiam, K. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że jeżeli oblałeś język, to znaczy, że nie zdałeś matury. W związku z tym musisz poprawiać całość. Obawiam się, że matematykę również.

   Usuń
 38. Na stronie CKE znalazłem taką deklarację: http://www.cke.edu.pl/images/stories/00000000000000000000_matura_2013/zal_1c_deklaracja.pdf
  Jest tam zapis:
  Absolwent, który nie otrzymał świadectwa dojrzałości – nie zdał egzaminu maturalnego (dotyczy absolwentów 2008–2009)
  może zadeklarować:
  1. przystąpienie do niezdanych egzaminów obowiązkowych, zmianę poziomów egzaminów z tych przedmiotów lub zmianę przedmiotu na
  inny, jeśli nie zdawał go wcześniej jako przedmiotu dodatkowego. Jeśli absolwent wybierze inny język obcy nowożytny, zdaje go
  w części ustnej i pisemnej z tego samego języka

  Więc już sam nie wiem jak mam to interpretować. Bo wygląda na to, że jest to ostatni rok kiedy mogę poprawić tylko niezdane przedmioty, ale ręki nie dam sobie uciąć stąd tez moje pytanie. Myślicie, że ewentualnie pod tym telefonem, który jest podany jako kontaktowy na stronie CKE uda mi się uzyskać odpowiedź na to pytanie?

  OdpowiedzUsuń
 39. Najlepiej kontaktować się z OKE lub dyrekcją szkoły.

  OdpowiedzUsuń
 40. Mam pytanie. Jeśli zdecydowałam się teraz na poprawienie matury czy mogę to zrobić jeszcze w tym roku?
  Czy mogę złożyć deklaracje maturalną mimo,że nie złożyłam wstępnej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kilka postów wyżej była już odpowiedź na to pytanie, wystarczy złożyć deklarację 7 lutego. Powodzenia na maturze :)

   Usuń
 41. A co jeśli zdecydowałem się zdawać maturę z przedmiotu dodatkowego a własną maturę zdałem w 2009 r.
  Czy również jeszcze mogę złożyć deklarację do dnia 7 lutego ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej tak, ale proszę upewnić się w swojej szkole lub OKE.

   Usuń
 42. Jak zabrać się do poprawy matury lub pisania dodatkowego przedmiotu z kwestii prawnej? - tzn, powinnam iść do szły z jakimś konkretnym pismem?

  OdpowiedzUsuń
 43. Od strony prawnej ciężko nam się wypowiadać, nie mamy takich kompetencji. Na pewno należy złożyć deklarację maturalną do 7 lutego. Najlepiej skontaktować się z własną szkołą, wszystkiego się dowiesz w sekretariacie.

  OdpowiedzUsuń
 44. mam pytanie gdbym chciala znow zdawac mature (po okresie 5 lat) to czy moglabym ja pisac w innej szkole? czy jest to mozliwe? i jeseli od nowa to czy to tylko od strony pisemnej czy ustny tez musi wtedy byc?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli szkoła istnieje, no należy poprawiać egzamin maturalny w tej samej szkole. Po pięciu latach zdajemy całą maturę.

   Usuń
 45. czy mogę poprawiac mature po upływie 5 lat od jej zdania? kończe jedne studia i chciałam iśc na drugie ale potrzebne sa mi wyższe wyniki z matury

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jednak po upływie 5 lat należy zdawać od nowa wszystkie przedmioty.

   Usuń
  2. akurat ten zapis o 5 latach dotyczy poprawiania matury niezdanej. powtarzanie przedmiotu nie jest poprawa w myśl przepisów, wiec sieje pan dezinformacje i podejrzewam, że bardzo negatywnie pan wpłynął na wiele osób tym.

   Usuń
 46. Jesli zgubilem swiadectwo maturalne a i tak poprawiam w tym roku polski ustny to bede mial jakies problemy? Szkola ma gdzies odnotowane w swojej dokumentacji ze zdalem mature? Wystarczy jak zloze deklaracje 7 lutego? I drugie pytanie jesli bym jednak tego jednego przedmiotu nie poprawial to jak moge odzyskac swiadectwo ktore zgubilem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie mam takich informacji, ale myślę że szkoła na pewno wie co się w takich wypadkach robi. Najlepiej skontaktuj się z własną szkołą w tej sprawie.

   Usuń
 47. Rok temu zdawałam mature z jezyka angielskiego i polskiego na poziomie podstawowym, czy jezeli w tym roku chce pisac je na poziomie rozszerzonym to czy bede musiala ponownie podchodzic do egzaminow na poziomie podstawowym? i czy bede musiala zdawac je rowniez ustnie?
  kiedy mija termin skladania ostatecznych deklaracji maturalnych, 7 lutego?
  jezeli ktos chce poprawiac mature to nie musial skladac deklaracji wstepnej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależy od tego, czy zdałaś maturę, bo tego nie wiem. Termin składania ostatecznej deklaracji maturalnej mija 7 lutego i faktycznie w przypadku poprawy matury nie jest wymagana wstępna deklaracja. Jeżeli chodzi o zdawanie języka polskiego i języka angielskiego, najlepiej będzie jeżeli skontaktujesz się z własną szkołą.

   Usuń
  2. zdalam i z tego i z tego nawet niezle, niestety to nie wystarczylo zeby dostac sie na wybrany przeze mnie kierunek, poniewaz na wiekszosci uczelni poziom rozszerzony mnozy sie razy 2 lub 3, a podstawowy tylko razy 1;(

   Usuń
  3. Jeżeli zdałaś, to nie powinno być problemu, żeby zdawać tylko rozszerzenie. Nie wiem, czy egzamin ustny nie jest integralną częścią egzaminu z języka. Jeśli tak, będziesz musiała zdawać również część ustną. Tak jak napisałem wcześniej, warto skontaktować się w tej sprawie z własną szkołą.

   Usuń
 48. Maturę zdałem w 2011 roku, między innymi matematykę podstawową (obowiązkowa). Na studiach postanowiłem podejść do matury zdając dodatkowe -nowe- przedmioty między innymi matematykę rozszerzoną. Po złożeniu deklaracji (po 7 lutym) rozmyśliłem się i nie poszedłem na egzamin. Czy mam z niego 0%? Czy jest odnotowane ze przystępowałem do niego? W tym roku chciałbym podejść do matury poprawiając matematykę podstawową, ponieważ zmieniły się wymagania na wymarzone studia. Czy istnieje taka możliwość poprawy podstawowej matematyki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z egzaminu poprawkowego odnotowywane są tylko lepsze oceny, więc rezygnacja z podejścia do egzaminu nie ma wpływu na oceny. Istnieje możliwość poprawy każdego przedmiotu, więc matematyki również.

   Usuń
 49. Witam!
  Czy jeżeli zdawałam maturę z języka angielskiego na poziomie podstawowym, a chcialabym ja tera poprawic na poziomie rozszerzonym to moge to zrobic? Oczyiwiscie bez dawania innych przedmiotów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli zadałaś maturę i od egzaminu nie minęło więcej niż 5 lat, to oczywiście jest to możliwe.

   Usuń
 50. Witam, mam takie pytanie. Chce poprawiac wyniki matury, ktora zdalem w 2007 roku. Przedmioty jakie wtedy zdawalem jako obowiazkowe to polski - podst., angielski - roz. i fizyka -podst. - te przedmioty zaliczylem. Zdawalem tez dodatkowy przedmiot, na ktory wybralem matematyke na poziomie jaki musialem wybrac czyli rozszrzonym i jej nie zdalem (28%). Teraz minelo juz 6 lat od matury wiec czy musze zdawac caly egzamin od nowa? bylo by to bez sensu bo przeciez nikt nie mi zdanej matury nie zabierze i poszedl bym tylko na interesujacy mnie przedmiot :) i pytanie czy matematyke moge zdac teraz na poziomie podstawowym jako ze jest przedmiotem obecnie obowiazkowym mimo ze kiedys niezdalem jej na poziomie rozszerzonym?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Matury nikt Tobie nie zabierze, ale po upływie 5 lat, jeżeli chcesz poprawiać oceny, musisz zdawać wszystkie egzaminy. Czyli matematykę możesz zdawać na poziomie podstawowym.

   Usuń
  2. no to jesli musze zdawac wszystkie przedmioty, to powstaje pytanie co jak nie pojde na zaden oprocz przedmiotu, ktory chce zdawac czyli matematyka podstawowa i go zdam, czy bedzie wtedy w aneksie ze go zaliczylem ? czy wtedy w ogole nie dostane aneksu

   Usuń
  3. Wydaje mi sie to troche bez sensu ze musze zdawac cala mature. Rozumiem ze osoba, ktora miala do poprawienia jakis przedmiot obowiazkowy musi zdawac po 5 latach cala mature, jesli tego przedmiotu w tym czasie nie udalo jej sie poprawic. A osoba, ktora ta mature posiada w jakim celu miala by pisac ja cala od nowa? przeciez nie moga mi anulowac starej matury wiec po co mial bym miec zdane 2 polskie, 2 angielskie itp.. jutro zadzownie do CKE i zobaczymy co oni powiedza na ten temat. Dzieki za pomoc.

   Usuń
  4. My nie ustanawiamy przepisów, więc faktycznie lepiej będzie jeżeli zadzwonisz do CKE i wyjaśnisz im swoje wątpliwości.

   Usuń
 51. dzwonilem :) tak jak myslalem nie trzeba zdawac wszystkich przedmiotow od nowa jesli sie zdalo mature kilka lat temu :) bylo by to totalnie nie logiczne:) jesli zdalo sie mature i chce sie podwyzszyc wynik wystarczy to zadeklarowac i jesli sie cos pisalo na poziomie rozszerzonym nie ma mozliwosci pisania tego na poziomie podstawowym

  OdpowiedzUsuń
 52. Witam,
  maturę zdawałam w 2010 roku. Jako przedmioty rozszerzone wybrałam biologię i chemię. Na chemię się nie stawiłam. Rok później postanowiłam poprawić te przedmioty. Jednak historia się powtórzyła (znowu nie byłam na chemii). Czy mogę jeszcze raz poprawiać te przedmioty w 2014 roku? Dodam, że wtedy nie udało mi się poprawić biologii. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry,
   oczywiście możesz jeszcze raz podejść do matury z chemii i biologii. Zastanów się jednak, dlaczego masz problemy z "dotarciem" ma egzamin maturalny? Być może słabe przygotowanie do egzaminów jest spowodowane brakiem motywacji do samodzielnej nauki. Przemyśl, czy kurs maturalny lub indywidualne korepetycje nie będą dobrym rozwiązaniem tego problemu.

   W CE Maturita często spotykamy się z osobami, które chciały poprawiać oceny z matury. Czasami podchodziły do egzaminu maturalnego po kilka razy. Jednak brak motywacji do systematycznej nauki skutkował raczej słabymi ocenami. Grupa na kursie maturalnym lub korepetytor potrafią zdecydowanie lepiej zmotywować do systematycznego powtarzania materiału, nadają też pewne ramy przygotowaniom do matury.
   Inną sprawą jest przygotowanie do matury z biologii. W tym przypadku specyfika egzaminu określa też sposób przygotowania. Możesz nauczyć się całego materiału, jednak bez przygotowania do rozwiązywania arkuszy maturalnych, efekt może być dużo słabszy niż oczekiwany.

   Jeżeli będziesz miała okazję skorzystać z kursów maturalnych lub korepetycji - szczerze polecam, przekonasz się sama, że warto.

   Jeżeli mieszkasz w Bydgoszczy lub okolicy, zapraszam do Maturity na kursy maturalne z biologii i chemii, więcej informacji znajdziesz tutaj: http://maturita.pl

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za odpowiedź. Moje obawy zostały rozwiane.

   Niestety do Bydgoszczy mam za daleko. Przed napisaniem zapytania postanowiłam już, że zdecyduję się na korepetycje z obu przedmiotów. Jednak póki co jestem w trakcie poszukiwań. Mam nadzieję, że tym razem uda mi się osiągnąć postawiony sobie cel.

   Usuń
  3. Bardzo dobra decyzja, życzę powodzenia.

   Przy wyborze korepetytorów proszę kierować się doświadczeniem nauczyciela w przygotowywaniu do matury, byłoby dobrze gdyby nauczyciel był również egzaminatorem maturalnym.

   Usuń
  4. Dziękuję bardzo za cenne rady, na pewno z nich skorzystam. Pozdrawiam.

   Usuń
 53. Witam.Jak długo ważna jest nowa matura? Zdawałem maturę w 2011 i chciałbym przystąpić do rekrutacji w 2016- będzie to możliwe z tą maturą? Z góry dziękuję za odpowiedź ;)

  OdpowiedzUsuń
 54. Witam, skonczyłam szkołę w kwietniu 2009 i zdawałam maturę. Myślę o zdaniu przedmiotu którego nie miałam wtedy a jest to biologia na maturze w 2014. Tylko jak licze lata to jest to 5 rok odkąd maturę zaliczyłam i mam pytanie czy to się już kwalifikuje do zdawania całej matury czy jeszcze nie :)

  OdpowiedzUsuń
 55. W tym przypadku wystarczy napisać maturę tylko z biologii. Proszę jednak upewnić się we własnej szkole.

  OdpowiedzUsuń
 56. Poprawiam wyniki w tym roku, żeby dostać się na inną uczelnię. Czy mój język obcy będzie przeze mnie zdawany w takiej formie, jak zdawał mój rocznik? Tzn. podział na ustny podstawowy i rozszerzony mnie obowiązuje czy zdaję tak jak cała reszta maturzystów w tym roku? Dodam, że na mojej maturze zdawałam język niemiecki jako obowiązkowy, a angielski na podstawie jako przedmiot dodatkowy.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 57. w maju zdaje dodatkowo maturę z matmy i fizyki na poziomie rozszerzonym (cala maturę pisalam 4 lata temu), czy jak nie zdam to mogę poprawić w sierpniu czy dopiero za rok??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za rok - w sierpniu poprawiamy tylko przedmioty obowiązkowe.

   Usuń
 58. Czy jeśli nie stawię się na maturze(podwyższanie wyników z 2012r) to czy będę mogła ją znów poprawić w przyszłym roku? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 59. Gdy nie zdam 1 przedmiotu na maturze i zdam go za rok lub dwa dostanę się na darmowe studia dzienne ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli nie zdasz jednego obowiązkowego, będziesz mógł poprawiać w sierpniu. Jeżeli chodzi o przedmiot dodatkowy - za rok. Oczywiście, jeżeli spełnisz wymagania, dostaniesz się na studia dzienne.

   Usuń
 60. Czy mogę zdawać na maturze przedmiot (chodzi mi o dodatkowy język obcy) jeśli nie miałam go w liceum?
  Drugie pytanie w przypadku gdyby od matury minęło więcej niż 5 lat, muszę pisać ją w całości, co w przypadku gdy nie poprawię wyników lub nie zdam np. matematyki - czy wszystkie przedmioty będą widoczne na świadectwie, czy będzie to tylkko ankes z poprawionymi przedmiotami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, pod warunkiem, że zgłosiłaś ten przedmiot w deklaracji maturalnej. W przypadku uzyskania na poprawie wyniku gorszego niż ten na świadectwie maturalnym, zostaje wynik ze świadectwa. Wyniki z poprawy matury zawsze są na aneksie.

   Usuń
 61. W tym roku pierwszy rok będę pisał chemię rozszerzoną w tamtym pisałem podstawową czy istnieje możliwość poprawienia wyniku z chemii rozszerzonej gdyby poszło mi słabo
  Bardzo prosze o odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że istnieje możliwość poprawy matury w kolejnym roku.

   Usuń
 62. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 63. Witam. W tym roku zdaję maturę z podstawowych przedmiotów : matematyka, polski, angielski. Jednak teraz myślę, że mogłabym za rok lub dwa lata zdać sobie biologię i polski rozszerzony. Czy istnieje możliwość zdawania tych przedmiotów jako dodatkowe np właśnie za 2 lata?

  OdpowiedzUsuń
 64. zdawałem maturę z angielskiego rok temu, ustną i pisemną na poziomie podstawowym. w tym roku zdaję rozszerzoną, jako przedmiot dodatkowy,czy muszę też zdawać ustną? słyszałem że ustna jest jednopoziomowa od jakiegoś czasu

  OdpowiedzUsuń
 65. Czy istnieje możliwość zdawania co roku matur z różnych przedmiotów. Przykładowo, zdaję w jednym roku matematykę, polski, angielski. W drugim zdaję geografię, a w trzecim rozszerzenie z matematyki. Można tak zrobić? Czy jeśli już zdecyduję się na coś dodatkowego to muszę to zdać w jednym roku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można tak zrobić, trzeba jednak pamiętać, że za każdym razem należy składać deklarację maturalną.

   Usuń
 66. maturę zdałem w 2009 ale w tym roku pisze dodatkowo matematykę rozszerzoną i geografie podstawową, z tym że już wiem że nie pojde na matematykę, więc pytanie jest następujące czy w takim razie moge iść na geografię? i jeśli tak to będę mógł za rok pisać tą matematykę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej tak, ale jak zwykle radzę się upewnić w szkole, oke lub kuratorium.

   Usuń
 67. Witam, w maju 2013 roku zdawałam maturę z matematyki pierwszy raz,lecz nie udało mi się jej zaliczyć ani w maju,ani podczas sesji poprawkowej w sierpniu. Ponownie przystąpiłam do matury w maju tego roku, czy jeśli znowu mi się nie udało to mogę zdawać ponownie w sierpniu,czy muszę czekać do maja przyszłego roku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co wiem, możesz poprawiać matematykę w sierpniu. Jednak najlepiej upewnij się we własnej szkole.

   Usuń
 68. Pisałem mature z języka angielskiego , okazała się bardzo łatwa. Ostatnio widziałem ofertę uczelni , która zaleca pisanie matury rozszerzonej i punktuje ją podwójnie. Chciałem się dostać ,ale niestety nie mam w deklaracji rozszerzenia. Czy jest możliwość mimo tego w tym roku przystąpić do rozszerzenia? Oczywiscie przed październikiem czy musze czekac 1 rok?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, musisz poczekać i napisać maturę w przyszłym roku. Brak rozszerzonego angielskiego w deklaracji maturalnej nie pozwala na przystąpienie do matury z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym.

   Usuń
 69. Czy będę mógł napisać ponownie maturę z przedmiotów dodatkowych w innym mieście? W moim przypadku w maju 2013.
  "Poprawa egzaminu maturalnego lub egzaminy z dodatkowych przedmiotów odbywa się w szkole, której jesteś absolwentem."
  Jeśli jednak będę gdzie indziej mieszkał, nie ma możliwości napisania matury w najbliższej szkole? Koleżanka mi kiedyś mówiła, że do innej szkoły poszła w mieście, w którym aktualnie przebywała, aby złożyć wniosek o ponowne zdawanie matury.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W wyjątkowych sytuacjach jest taka możliwość. Powinieneś wtedy skontaktować się z kuratorium oświaty odpowiednim dla danego miasta.

   Usuń
 70. Witam... mam pytanie. Czy jeśli wzięłam na maturze chemię na poziomie podstawowym ale nie jest to przecież przedmiot obowiązkowy to czy jeśli napisze ją na 29% to czy nie zdam mimo że resztę przedmiotów (polski, matmę i angielski) zdam?
  proszę o szybką odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z takim pytaniem proszę zwrócić się do dyrekcji szkoły, kuratorium lub OKE. Wydaje mi się, że matura zostanie uznana za zdaną, jedynie chemia będzie ze słabym wynikiem.

   Usuń
 71. Czy jeśli w tym roku napisałam maturę z biologii gorzej niż w tamtym roku to ten wynik będzie uwzględniony na aneksie do świadectwa czy po prostu nie zostanie wpisany a ja w rekrutacji na studia będę mogła podać wynik z tamtego roku? Nic się w tej kwestii nie zmieniło?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie - gorsze wyniki nie są umieszczane na aneksie.

   Usuń
 72. czy jeżeli w tamtym roku nie zdałem z matematyki i ustnego języka i w tym roku porawiłem ustny język i dodatkowo podwyższyłem wynik z polskiego a nie zdałem matematyki to moge poprawić matematyke w sierpniu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według mnie możesz poprawiać maturę w sierpniu, jednak potwierdź to w swojej szkole.

   Usuń
 73. Witam, mam teraz pytanie
  zdawałem 2 dodatkowe przedmioty fizyke (22% nie zdałem) i informatykę (42%), czy mogę poprawić informatykę w sierpniu, czy w sierpniu można poprawiać jedynie niezdaną fizykę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przedmioty dodatkowe możesz poprawiać dopiero za rok. W sierpniu można poprawiać jedynie egzaminy z przedmiotów obowiązkowych.

   Usuń
 74. Witam. Czy jeżeli zdawałem fizykę na poziomie rozszerzonym, to mogę poprawiać ją ale wybrać poziom podstawowy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poprawiać można dokładnie te same przedmioty. Prawdopodobnie jest szansa na podejście do fizyki na poziomie podst. na zasadzie zdawania nowego przedmiotu, chociaż nie jestem pewny. Najlepiej dowiedzieć się tego we własnej szkole.

   Usuń
 75. Co muszę zrobić, jakie dokumenty dostarczyć i gdzie jeśli chcę przystąpić ponownie do matury (chciałabym pisać 2 przedmioty dodatkowe na poziomie rozszerzonym)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Należy zgłosić się do szkoły, którą ukończyłaś. Jeżeli placówka została zamknięta musisz zgłosić się do właściwego kuratorium oświaty.

   Usuń
 76. Czy jak zdawałam maturę z rozszerzonej biologii to mogę ponownie ją pisać ale na poziomie podstawowym? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 77. Może to głupie pytanie ale czy można poprawić maturę z podstawowej matematyki? Miałem w tym roku 74% i chciałbym poprawić na ponad 90 bo jest mi to niezbędne na studia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Zdawałem maturę w 2009r - polski pods. ang pods. biologia podst i dodatkowo geografia rozszerzona. Matura zdana.

   Teraz potrzebuję pilnie matury z matematyki i z chemii.
   Czy podchodząc do zdawania matury w 2014r już mija te 5 lat i muszę zdawać całą od nowa czy jeszcze to jest ostatni rok kiedy nie muszę?
   Czy skoro bylem ostatnim rocznikiem gdzie matura z matmy nie była obowiązkowa to czy w 2014 r muszę ją zdawać na rozszerzonym? wolałbym na podstawowym. Tak samo z chemią - mogę podstawę czy muszę rozszerzony?

   Usuń
  2. Pięć lat obowiązuje tylko do poprawy matury w przypadku porażki na jednym z przedmiotów. Jeżeli chodzi o zdawanie dodatkowych przedmiotów, to nie powinno być problemu. Nie wiem do końca, czy jest obowiązek zdawania matury z matematyki na poziomie rozszerzonym. Jako przedmiot obowiązkowy, wymagana jest tylko na poziomie podstawowym.

   Usuń
 78. Witam, zdawałam rozszerzoną maturę z fizyki, zmieniły się zasady rekrutacji na uczelni, pod uwagę brana jest tylko podstawa a nie ma przelicznika, czy mogę zdawać fizykę podstawową?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W kolejnym roku (matura 2014) możesz zdawać kolejny przedmiot dodatkowy, na dowolnym poziomie.

   Usuń
 79. Witam ,
  moje pytanie jest takie. Czy zdając mature w 2009 r. na starych zasadach ( matematyka nieobowiązkowa, którą niestety oblałam) mam prawo podejść w 2014r ? Liczy się te 5 lat od podejścia do matury jako pierwszy rok czy pisanie matury i potem odliczać 5 lat ? pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 80. Na poprawę egzaminu maturalnego (jeden egzamin) masz 5 lat. Czyli rok 2014 jest dla Ciebie ostatnim rokiem, kiedy możesz poprawić jeden przedmiot (jeden egzamin). Od roku 2015 musisz pisać maturę od nowa.

  OdpowiedzUsuń
 81. Ja zdałam maturę w tym roku, zdałam z przedmiotów obowiązkowych, jednak chciałabym poprawić jedną maturę dodatkową i dopisać kilka innych. Kiedy mam się zgłosić do mojej szkoły? Pytam, bo opinie są podzielone, jedni mówią, że już we wrześniu, a inni, że nawet w styczniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W lutym składa się ostateczną deklarację maturalną. Jednak nie zaszkodzi zapytać we własnej szkole.

   Usuń
 82. Czy ktoś celowo na tym forum wprowadza ludzi w błąd? Z wytycznych cke:

  „Absolwent, który otrzymał świadectwo dojrzałości w latach 2005–2008 i chce podwyższyć swój
  wynik z egzaminu maturalnego z określonego przedmiotu, ma prawo przystąpić ponownie
  do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu w 2014 r. na zasadach obowiązujących w roku
  szkolnym 2013/2014. Oznacza to, że jest obowiązany przystąpić do egzaminu z tego przedmiotu
  na poziomie nie niższym niż poziom, na którym zdawał ten egzamin poprzednio. W przypadku
  egzaminu ustnego z języka obcego nowożytnego absolwent przystępuje do egzaminu bez
  określania poziomu.”

  Wyraźnie jest napisane, że osoby, które zdały egzamin więcej niż 5 lat temu mogą poprawić wynik z wybranego przedmiotu. Nigdzie nie jest napisane o konieczności pisania egzaminu z wszystkich przedmiotów przy podwyższaniu wyniku.

  Dzwoniąc osobiście do cke uzyskałem taką samą informację o tym, że przy zdanym egzaminie za pierwszym razem nie ma potrzeby po 5 latach zdawania ponownie całego egzaminu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nikt nie wprowadza nikogo w błąd. Zdawanie całego egzaminu po 5 latach dotyczy osób, które nie zdały jednego przedmiotu obowiązkowego. Wówczas taka osoba ma 5 lat na poprawę tego właśnie przedmiotu. Po upływie 5 lat musi pisać cały egzamin.

   Usuń
 83. zgadzam się z quakecom,
  mam wrażenie że korzystano z nieodpowiedniej podstawy prawnej (§ 114 z http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20130000993) odpowiadając na kilka powyższych komentarzy;
  proszę spojrzeć na § 105 - http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20130000520 - nie ma mowy o żadnym konkretnym okresie w jakim można wprowadzać zmiany do zdanej już matury,
  nie ma także mowy o pisaniu całego egzaminu...
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 84. Korzystaliśmy z komunikatu CKE, nie z ustaw i być może w niektórych przypadkach błędnie zinterpretowaliśmy przepisy. Jednak w każdym przypadku doradzamy kontakt z dyrekcją szkoły, kuratorium bądź OKE.

  OdpowiedzUsuń
 85. OKE podpiera się Dz. U. z 2007 r. Nr 83, poz. 562 - starszym rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. - z późn. zm. (treść dostępna na ww. przez mnie portalu), co tylko potwierdza moje konstatacje;
  pytających wielu więc może powyższe komuś pomoże

  podsumowując:
  nie ma czegoś takiego jak "pisanie matury od nowa" w przypadku osób, które już raz zdały egzamin dojrzałości
  ostateczny termin na złożenie wniosku (we własnej szkole) upływa w lutym

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 86. Hej !

  Jeśli zadałam maturę z przedmiotów obowiązkowych ale chce zdawać dodatkowy. To czy na zdawanie dodatkowego mam również 5 lat ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na zadawanie przedmiotu dodatkowego nie ma limitu czasu. Możesz zdawać lub poprawiać przedmiot dodatkowy nawet za 10 lat :)

   Usuń
 87. Witam,
  w 2009 roku zdawałem maturę podstawową z j. angielskiego. W roku 2014 chciałbym napisać język angielski na poziomie rozszerzonym. Czy będę musiał zdawać również część ustną i czy w części pisemnej muszę przystąpić najpierw do egzaminu na poziomie podstawowym, a dopiero później na rozszerzonym?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W 2014 roku będziesz zdawał j. angielski jako przedmiot dodatkowy. W związku z tym musisz zdawać tylko rozszerzenie. Jeżeli chodzi o egzamin ustny, wg mnie raczej nie musisz zdawać tego egzaminu jeszcze raz, ale ocena zostanie. Jednak w tym przypadku radzę zadać to pytanie w szkole, w której będziesz zdawał maturę.

   Usuń
 88. Witam. Rozumiem, że jeżeli nie zdałem matury 8 lat temu, to dziś mogę podejść do niej ponownie, bez konieczności ponownego zaliczania liceum, tak?

  OdpowiedzUsuń
 89. Witam
  W 2012 roku zdawałam maturę,a w 2015 bym chciała zdawać dodatkowe przedmioty,ale podobno ma wejść fizyka jako przedmiot obowiązkowy.To czy będę musiała go pisać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry, o fizyce jako obowiązkowym przedmiocie nie słyszałem. Jednak jeżeli zdałaś maturę i chciałabyś zdawać przedmioty dodatkowe, to zdajesz tylko dodatkowe.

   Usuń
 90. Witam,
  W tym roku zdawałam na maturze 3 przedmioty dodatkowe. Jednak na studia które chcę się teraz dostać muszę zdać jeszcze jeden przedmiot dodatkowy (drugi język - francuski). Czy w tym przypadku po zdaniu matury francuski zostanie mi dopisany do świadectwa maturalnego i aplikując na studia będą liczyły mi się wyniki z tych 4 przedmiotów dodatkowych?

  OdpowiedzUsuń
 91. Witam,
  maturę zdałam w roku 2008 (polski podst., ang podst., geografia podst.) + na dodatkowym angielski dwujęzyczny. W przyszlym roku (2014) chcialabym zlozyc papiery na studia gdzie wymagany jest zdanie matematyki na maturze. Czy ktoś jest w stanie powiedzieć czy jest mozliwosc pisania matematyki na poziomie podstawowym i rozszerzonym w zwiazku z faktem iz w tym roku mija 5 lat od zdania mojej matury? Czy moge tylko pisac matematyke na poz rozszerzonym jako przedmiot nowy dodatkowy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, do egzaminu z matematyki, jako przedmiotu dodatkowego, możesz przystąpić na poziomie podstawowym lub rozszerzonym

   Usuń
 92. Witam serdecznie mam takie pytanie: jeśli zdawałem maturę z matmy rozszerzonej i fizyka w podstawie (2013) i chciałbym poprawić sam angielski, czy jest taka opcja ? jeśli np. nie przydję na pozostałe egzaminy, co wtedy ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wypadałoby najpierw przeczytać przepisy lub przynajmniej powyższe odpowiedzi, tym bardziej że pytania trywialne

   skoro matura została zdana, nie ma powodu by jakikolwiek przedmiot pisać ponownie;
   z angielskiego, jak i z każdego innego przedmiotu, możesz podwyższyć wynik

   Usuń
 93. Witam,

  ponad 5 lat temu zdawałem maturę. Teraz chcialbym poprawić wyniki jednak chce studiować w Norwegii. Ze względu na system przeliczania punktów zależy mi na tym aby napisać maturę na nowo z innych przedmiotów jednak tak, aby nie były przepisane na nowe świadectwo maturalne stare przedmioty które zdawałem wcześniej.
  Czy jest możliwość nie przepisania starych wyników na nowe świadectwo jeśli się tego nie chce? Czy przedmioty nie zdawane ponownie są przepisywane automatycznie ze starym wynikiem na nowe świadectwo?

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świadectwo masz jedno, natomiast oceny z poprawionych egzaminów lub nowych przedmiotów otrzymasz na aneksie. Nie ma możliwości wybiórczego wpisywania ocen na świadectwo maturalne.

   Usuń
 94. w przypadku podwyższenia wyniku i/lub zdania dodatkowych przedmiotów otrzymasz aneks do świadectwa,
  zostaną tam odnotowane tylko rezultaty ww. egzaminów

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 95. w zeszłym roku zdawałem maturę i w tym chcę poprawić wynik z matematyki. Czy mogę go poprawić tylko na poziomie rozszerzonym, czy mogę na obu poziomach?

  OdpowiedzUsuń
 96. Witam pisałem/zdałem maturę w 2008 roku i jak to jest teraz w moim przypadku jakbym chciał pisać mature w 2014 roku. Mineło te 5 lat a ja chcialbym poprawic matme na poziomie podstawpwym jak również zdać na poziomie rozszerzonym.

  OdpowiedzUsuń
 97. witam. mam małe pytanie. w tym roku zdaję maturę. jeśli nie udałoby się jednak zdać z więcej niż jednego przedmiotu to za rok będę ją pisać na nowych zasadach czy na starych, czyli na takich jak bede zdawać w tym roku ?

  OdpowiedzUsuń
 98. Witam Ja mam pytanie gdyż w 2009 nie zaliczyłam matury przystąpiłam jednak do poprawki i zaliczyłam ją jednak gdy chciałam odebrać świadectwo okazało się że go nie ma gdyż przedmiot napisałam w rubryce dodatkowych przedniotów gdzie pamięta że w błąd wprowadziła mnie pani w sekretariacie i Matury nie mam zaliczonej czy jest jakieś wyjście z tego??

  OdpowiedzUsuń
 99. Mam pytanie, jeżeli zdaję poprawkę o podwyższenie wyników, ale z przedmiotu obowiązkowego (Matematyka) co będzie jeżeli napiszę ją gorzej? Poniżej progu 30%? Albo w ogóle nie przyjdę? Nadal pozostaje ten lepszy wynik (zdany) z poprzedniego roku?

  OdpowiedzUsuń
 100. Siema chciałbym się dowiedzieć, bo w tym roku poprawialem wyniki z matmy ang i polskiego (tylko matma podstawa) no i nie przyszedłem na polski bo kompletnie pomylilem dni to czy matma i angielski będą brane pod uwagę jak podwyższe wynik ??

  OdpowiedzUsuń
 101. Dobrze zdana matura i nie wiadomo zawsze co dalej ze sobą zrobić. Niektórzy chcą studiować, inni chcą pracować. Na pewno im lepiej uda się zdać ten egzamin tym zdecydowanie lepiej. Nawet jeśli na razie rezygnuje się z dalszej edukacji.

  OdpowiedzUsuń
 102. Witam. Jeżeli zdało się maturę z jednego przedmiotu obowiązkowego dopiero w sierpniu, to czy można jeszcze w następnym roku podwyższyć wynik z któregoś z przedmiotów dodatkowych?

  OdpowiedzUsuń
 103. Chciałbym poprawić wynik uzyskany na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym. Matura została zaliczona lecz nie satysfakcjonuje mnie ten wynik. Co się dzieje w sytuacji gdy poprawianą maturę napiszę poniżej 30%. Czy wynik ten jest w takim razie nieuwzględniony i pozostaje stary wynik?

  OdpowiedzUsuń
 104. Mam pytanie, czy jeżeli zdawałam maturę za czasów nieobowiązkowej matury i zdałam ze wszystkich przedmiotów, a teraz chciałabym zdawać maturę z zupełnie nowych takich jak biologia i chemia to czy z racji zdawania matury po więcej niż 5latach matematyka mnie również będzie obowiązywać? czy mogę zdawać wyłącznie te dwa nowe przedmioty?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz